0:00

BOTOŞANI: Petrolul a învins în nordul Moldovei! CLASAMENT, ZCH NEWS - sursa ta de informațiiPetrolul Ploiești a învins pe FC Botoșani cu scorul de 1-0 (0-0), vineri seara, 27 februarie, în deplasare, într-o partidă din etapa a 19-a a Ligii I de fotbal. Petrolul s-a impus prin golul marcat de Filipe Teixeira (48), dintr-un penalty acordat pentru un presupus henț la Florin Acsinte, contestat de gazde. Botoșănenii au avut șansa în prelungiri să smulgă un punct, dar Pecanha a apărat șutul din penalty al lui Gabriel Vașvari, oaspeții protestând la acordarea loviturii de pedeapsă, după un duel între Fanchone și Martinus Quenten. FC Botoșani a controlat jocul mai ales în repriza secundă, asediind poarta lui Pecanha după ce Petrolul a rămas în 10 oameni, în urma eliminării lui Ioan Filip (73). FC Botoșani a pierdut și al patrulea meci cu Petrolul, după 1-2 și 0-3 în sezonul trecut și 1-4 în toamnă. Moldovenii sunt la al treilea eșec consecutiv acasă în campionat, precedentele două fiind 0-1 cu CFR Cluj și 0-2 cu Steaua. Petrolul s-a apropiat la 4 puncte de liderul Steaua și e neînvinsă de 11 partide în campionat (7 victorii, 4 egaluri). Acesta este al doilea succes consecutiv al Petrolului la Botoşani, după un 2 – 1 reuşit în stagiunea trecută (Filipe Teixeira ’16, Ferebory Dore ’86 / Attila Hadnagy ’70). Într-un alt meci: Concordia Chiajna – Oțelul Galați 3-0 (0-0), au marcat: Mihai Dina (58, 67), Florin Purece (90+3).