Bătrân rătăcit în pădure, căutat cu câinii de urmă

Bătrân rătăcit în pădure, căutat cu câinii de urmăUn bătrân de 79 de ani, din Urecheni a fost căutat prin pădure, în seara de 7 iulie, după ce fiul lui a sesizat polițiștii și a spus că au fost la bureți, împreună cu doi vecini, în zona Cantonului Silvic Rădeni. Cu toții au plecat la ora 9, iar la prânz s-au retras cu gândul de a merge spre casă, doar că nu l-au mai găsit pe bătrân.

Cei trei au plecat în căutarea acestuia, însă cel din urmă nu a fost găsit, fapt pentru care, în jurul orei 19.10, a fost sesizată dispariția”, a declarat agentul Dimitrie Mocanu, purtătorul de cuvânt al Poliției Neamț. ”Ca reacție imediată, au fost constituite echipe mixte formate din polițiști, reprezentanți din cadrul Inspectoratului pentru Situații de Urgență, jandarmi și voluntari din cadrul SVSU Urecheni,care au efectuat activități de căutare și scotocire pe raza Cantonului Silvic Rădeni și în împrejurimile acestuia, în vederea depistării persoanei dispărute. În jurul orei 23.00, bărbatul în cauză a fost identificat pe raza comunei Păstrăveni. În cadrul acțiunii de identificare a bărbatului de 79 de ani, din Urecheni, au fost folosiți 3 câini de urmă și scotocire din cadrul IPJ Neamț”.

C.M.

Autor:

Ultima ora

Compania proprietarilor Dedeman a primit avizul pentru preluarea Carrefour România

Pavăl Holding, compania de investiții a fraților Dragoș și...

Uniformele ar putea deveni obligatorii în școli

Un proiect legislativ inițiat de parlamentari PSD propune ca...