Bărbat carbonizat de propria-i țigară la Girov

medicina legala 03Un bărbat din satul Boțești (comuna Girov) și-a pierdut viața, în dimineața de 19 ianuarie, într-un incendiu care i-a cuprins locuința. Din păcate, proprietarul n-a reușit să iasă din casa care ardea și a murit carbonizat. Conform informațiilor oferite de lt. Marcel Bucur Țepeș, purtătorul de cuvânt al ISU Neamț, la locul intervenției au plecat două autospeciale cu 8 subofițeri și un ofițer, care au lichidat imediat incendiul. Au ars patul, electrocasnicele și tâmplăria de la încăperea în care locuia bărbatul, iar pereții au fost degradați. „Urmează să se stabilească exact care a fost cauza incendiului, dar cel mai probabil proprietarul, care avea în jur de 60 de ani, a adormit cu țigara aprinsă în mână”, a declarat lt. Bucur Țepeș. „Era cunoscut drept un fumător împătimit și obișnuia să fumeze în pat. Nu s-a stabilit deocamdată cauza în mod oficial, însă focul nu era făcut în sobă și nici nu s-a produs vreun scurtcircuit la instalația electrică”. (C.M.)

Autor:

Vlad Bălănescuhttp://www.zch.ro
Vlad Bălănescu este administratorul și redactorul șef al site-ului zch.ro. Este doctor în economie și se ocupă în principal de redactarea de materiale din acest domeniu dar și de analize de natură politică, educațională sau administrativă. De mai mult de șase ani scrie pentru site-urile www.mesagerulneamt.ro și www.zch.ro și săptămânalul Mesagerul de Neamț.

Ultima ora

Plan de măsuri pentru combaterea efectelor caniculei prezentat de Prefectura Neamț

Zilele următoare se anunță dificile din cauza caniculei, temperaturile...

VIDEO. O discuție cu mastrul Florin Piersic la Piatra Fest 2026

Vizita făcută de Florin Piersic la Piatra Neamț pentru...