0:00

Azi la EURO 2016: Polonia – Portugalia (22:00), ZCH NEWS - sursa ta de informațiiJoi, 30 iunie, la EURO 2016, se dispută prima partidă din faza sferturilor de finală.

De la ora 22:00, pe stadionul „Velodrome” din Marsilia, se întâlnesc Polonia şi Portugalia.

Câştigătoarea va întâlni în semifinale Ţara Galilor sau Belgia.

Polonia a ocupat locul 2 în Grupa C, după victorii „scurte” (1-0) cu Ucraina şi Irlanda de Nord şi un egal „de odihnă” cu Germania (0-0). În optimi, Polonia a eliminat Elveţia la penalty-uri (5-4).

Deşi favorită, Portugalia a obţinut doar trei egaluri în Grupa F: Islanda (1-1), Austria (0-0) şi Ungaria (3-3). S-a calificat, totuşi, de pe locul 3, iar în optimi a eliminat Croaţia (1-0, după prelungiri). (M. CONSTANTINESCU)

Articolul precedentFOTOGRAFII Ii din Neamţ prezentate la Bratislava
Articolul următorPompier din Botoşani, locul 4 la supermaratonul GOBI MARCH 2016