Atenţie! Două false asistente medicale înşeală bătrânii!

medicamenteO bătrână de 87 de ani din Pângăraţi a fost înşelată de două femei, care s-au dat drept asistente, trimise de medicul de familie. Cele două au bătut la uşa bătrânei în după-amiaza de 30 iunie şi i-au spus că i-au adus medicamentele recomandate de doctorul de familie, că trebuie neapărat să urmeze tratamentul, dar să şi plătească pastilele, care costă 500 de lei. Bătrâna n-a avut atâţia bani în casă, le-a dat 200 de lei şi a promis că va achita restul banilor cât de repede va reuşi. După plecarea celor două „asistente”, a constatat, însă, că în cutiile de medicamente erau doar nişte bucăţi de hârtie şi carton. N-a reclamat imediat înşelăciunea, pentru că nu a ştiut ce să facă. Abia a doua zi, când a vizitat-o o nepoată, i s-a plâns acesteia şi femeia a sesizat poliţia. S-a întocmit un dosar penal în cauză, dar cu o întârziere de mai bine de 24 de ore, care contează foarte mult în orice anchetă.

Poliţiştii sfătuiesc bătrânii să nu mai primească necunoscuţi în casă, indiferent de pretext, pentru că foarte mulţi dintre ei nu urmăresc decât să le ia banii. Iar în cazul în care li se întâmplă, totuşi, să fie înşelaţi, să anunţe imediat poliţia, pentru că timpul se scurge în favoarea infractorilor.

C. MIRCEA

Autor:

Vlad Bălănescuhttp://www.zch.ro
Vlad Bălănescu este administratorul și redactorul șef al site-ului zch.ro. Este doctor în economie și se ocupă în principal de redactarea de materiale din acest domeniu dar și de analize de natură politică, educațională sau administrativă. De mai mult de șase ani scrie pentru site-urile www.mesagerulneamt.ro și www.zch.ro și săptămânalul Mesagerul de Neamț.

Ultima ora

Piatra-Neamț: Tărâmul Copiilor, o poartă deschisă spre vacanța de vară

Cei mici și părinții lor sunt invitați să se...

De maxim interes-265 de milioane de euro pentru energie verde: AFIR deschide sesiunea de finanțare

Fermierii și IMM-urile pot accesa fonduri nerambursabile pentru proiecte...

Minor rănit în parcarea unui magazin din Târgu Neamț

Un copil în vârstă de 10 ani a ajuns...