0:00

Antrenament cu public, ZCH NEWS - sursa ta de informații

HCM Roman a obținut o victorie facilă și previzibilă în fața formației HCM Râmnicu Vâlcea, o umbră a echipei care făcea ravagii prin Europa în anii trecuți. Nemțencele s-au impus, în meciul ce a contat pentru etapa a patra, a Ligii naționale Feminine, cu 32-21 (17-6). După o primă repriză excelentă a romașcancelor, în care apărarea nu a primit decât 6 goluri, singura problemă care s-a pus a fost diferența de scor. A rămas tot la 11 goluri, la fel ca și la pauză, pentru că antrenorul Florentin Pera a rulat întreg lotul și a încercat diferite scheme de joc. Profitând de înfrângerea de pe teren propriu a Coronei Brașov, în fața formației Dunărea Brăila, scor: 24-25, Romanul a trecut pe locul II și va juca în etapa viitoare, în deplasare, la Ploiești, pentru ca apoi să urmeze derby-ul campionatului, cu HCM Baia Mare în Sala Polivelantă din Roman. (C.S.)