Actualizare video. O femeie, care avea doi copii în mașină, a evitat impactul frontal cu un TIR

Actualizare video. O femeie, care avea doi copii în mașină, a evitat impactul frontal cu un TIRO femeie în vârstă de 37 de ani, din Târgu Neamț, care conducea un autoturism, pe strada Mihail Sadoveanu, în după-amiaza de 12 februarie, a fost la un pas de un accident grav. Într-un vârf de pantă, mașina a fost lovită de un TIR, care a derapat, iar după impact ambele autovehicule au fost proiectate în afara părții carosabile.  Femeia, care a văzut TIR-ul intrând pe banda ei, a tras de volan și a evitat un impact frontal, care ar fi putut avea urmări tragice.

Polițiștii au stabilit că autotrenul era condus de un tânăr de 26 de ani, din Sibiu, care mergea, cu viteză, spre Târgu Neamț. Pentru că n-a adaptat viteza la carosabilul acoperit cu polei, șoferul a pierdut controlul asupra direcției. Din accident a rezultat doar rănirea femeii, care a fost transportată la spital. Cei doi copii – un băiețel de 8 ani și o fetiță de 4 ani-, au suferit atacuri de panică și au primit și ei îngrijiri medicale.

Șoferul TIR-ului va fi cercetat pentru vătămare corporală din culpă.

C.M.

Autor:

Vlad Bălănescuhttp://www.zch.ro
Vlad Bălănescu este administratorul și redactorul șef al site-ului zch.ro. Este doctor în economie și se ocupă în principal de redactarea de materiale din acest domeniu dar și de analize de natură politică, educațională sau administrativă. De mai mult de șase ani scrie pentru site-urile www.mesagerulneamt.ro și www.zch.ro și săptămânalul Mesagerul de Neamț.

Ultima ora

Bacău. Incendiu la un depozit de material lemnos

Un incendiu izbucnit în noaptea de 12 spre 13...

Botoșani. Peste 200 000 de lei și o autoutilitară, ridicate de polițiști într-un dosar privind tombole ilegale

Polițiștii din cadrul Serviciului de Investigare a Criminalității Economice...

Performață excepțională! David Popovici campion european la 100 de metri liber pentru a treia oară!

Actualizare 12 august: David Popovici a câștigat și finala...

FOTO. Accident la Tupilați – mașina a lovit un cap de pod

Un accident grav, soldat cu rănirea șoferului mașinii, s-a...

Bacău. Incendiu la un depozit de material lemnos

Un incendiu izbucnit în noaptea de 12 spre 13...

FOTO. Accident la Tupilați – mașina a lovit un cap de pod

Un accident grav, soldat cu rănirea șoferului mașinii, s-a...

Avertisment DNSC. Frauda „creditul în numele tău”

Directoratul Național de Securitate Cibernetică atrage atenția asupra unei...

Neamț. Muniție descoperită în pădurea din Bicazu Ardelean

Pirotehniștii din cadrul ISU Neamț au descoperit muniție din...