0:00

ACS CEAHLĂUL 05 – FC CEAHLĂUL 5-0 (2-0), ZCH NEWS - sursa ta de informații

Şi-au pus piedică între ei

Juniorii A ai ACS Ceahlăul 05, pregătiți de profesorul Gheorghe Bulacu, s-au impus cu 5-0 (2-0) în derby-ul județului Neamț, disputat joi, 9 octombrie, de la ora 12, pe terenul sintetic al Stadionului Municipal Piatra Neamț, în compania formației FC Ceahlăul, căreia îi era necesară o victorie pentru a se instala în fotoliul de lider. Grație acestei înfrângeri, Politehnica Iaşi se poate distanţa în fruntea clasamentului, având un meci în plus disputat. Restul jocurilor etapei a 7-a, se dispută sâmbătă, 11 octombrie, de la ora 12.

Experiența și-a spus cuvântul

Mai în vârstă cu un an decât ”colegii” de la FC Ceahlăul, juniorii A ai ACS Ceahlăul 05, s-au dovedit a fi mai pragmatici în prima repriză, când au așteptat adversarii să greșească, apoi au reușit două goluri de pus în ramă, prin două ”trasoare” de la distanță. Primul a marcat Otavă (21), cu o execuție din aleragre, de la 20 de metri, apoi Hura a stabilit scorul pauzei, mingea expediată de acesta de la 25 de metri, după un dribling scurt, oprindu-se în vinclul porții lui Cîmpeanu: 2-0. La reluare, în minutul 60, același Otavă a reușit dubla, pentru 3-0, iar la capătul unui contratac de manual, Nichitean (70), a marcat în poarta goală, centrarea venită de la Dumitrașcu, pecetluind soarta celor de ASC Ceahlăul: 4-0. În ultimele secunde, Dănilă a închis tabela la 5-0, un scor sever, menit să dea de gândit tinerilor fotbaliști pregătiți de Gelu Chertic.

”Păcatele” juniorilor Ceahlăului

FC Ceahlăul n-a stat rău în teren, în prima repriză și, putem spune că avut ghinion la primele două goluri marcate de la distanță, la care portarul Cîmpeanu s-a întins, dar n-a putut interveni, însă, în faza de atac a păcătuit prea mult, încercând, parcă, să intre cu tot cu minge în poartă. Animați de startul bun de meci, aceștia au abuzat în combinații pe spații mici, căutând pasa decisivă prea aproape de cuplul de fundași centrali Cojocariu-Ungureanu, care a făcut legea în zona proprie de la 25 de metri, spre propriile buturi. Atunci când au șutat de la distanță și semidistanță, tinerii fotbaliști pregătiți de Chertic au fost periculoși, mai ales prin Lazăr, al cărui șut a trecut razant cu transversala, la 0-1, însă cuplul de atacanți Iovu-Nedelcu, n-a reușit să fructifice centrările venite de la Ihnatiuc, sau Samson. Apoi, fundașii laterali au fost ținuți ”la respect” în jumătatea proprie, de atacanții lui Gheorghe Bulacu, ei nereușind decât în partea a doua a jocului să participe activ la faza de atac.

”VIP”-uri în tribună

Profitând de pauza competițională din Liga I, la meciul tinerelor speranțe a asistat Viorel Măstăcăneanu, președintele CA al FC Ceahlăul, care a stat în permanență alături de Toader Șteț, coordonatorul Centrului de Copii și Juniori. Meciul a fost vizionat și de tehnicienii care se ocupă de pregătirea seniorilor: Florin Marin, antrenorul principal al Ceahlăului, Ovidiu Marc, antrenorul principal al Ceahlăului II, Costel Enache, venit să vadă viitorul fotbalului pietrean la lucru și care, încă, nu a ajuns la un acord de preluare a ACS Ceahlăul 05 de la Cristi Vătăjelu, prezent și el în tribune. Meciul a strâns în total, pe scaunele din tribuna arenei sintetice, aproximativ 300 de spectatori, printre ei fiind foști fotbaliști ai Ceahlăului, dar și rudele juniorilor angrenați în dispută, care au profitat de vremea frumoasă din Piatra Neamț, propice fotbalului, pentru a-și încuraja favoriții. Tudor Șoimaru, profesor-antrenor la LPS Piatra Neamț, la catedra de fotbal, fost component al Ceahlăului în perioada 1994-2004, condiderată a fi cea mai prolifică din istoria clubului, a venit să-și încurajeze fiul, Tudorel Șoimaru, care joacă fundaș stânga la ACS Ceahlăul 05.

Declarații

”Am jucat bine și mă bucur de scor, de victorie, pentru că a fost o victorie obținută cu cap. Am jucat inteligent, deși nu suntem pregătiți în proporție de 100%. Am judecat bine fazele în prima repriză, iar în cea de-a doua am închis bine jocul și am replicat pe contraatac. Nu cred că victoria poate fi pusă la îndoială, dar mai avem de muncit, pentru că suntem cu pregătirea în urmă. Am început antrenamentele târziu, nu am avut posibilitatea de a efectua un stagiu centralizat de pregătire, iar acești copii sunt în clasa a XII-a. Vă dați seama că au probleme, bacalaureatul, în primul rând, dar sperăm să facem o figură frumoasă în campionat și, apoi, vom mai vorbi”, a declarat profesorul Gheorghe Bulacu.

”A fost un meci plăcut, cu faze spectaculoase, goluri frumoase, în care ACS Ceahlăul 05 a încercat să dea o replică bună adversarilor, mai mari cu un an ca ei. În câteva rânduri au reușit, dar, până la urmă, experiența și-a spus cuvântul”, a spus, la rândul lui, Toader Șteț, coordonatorul Centrului de Copii și Juniori ai Ceahlăului.

Mihai STOIAN

FC CEAHLĂUL: Cîmpeanu – Hebriștea, Rotaru, Radu, Șoimaru – Ihnatiuc, Lazăr, Apotol, Samson – Iovu și Nedelcu. Antrenor: Gelu Chertic

ACS CEAHLĂUL 05: Rusu – Vlad, Cojocariu, Ungureanu, Ciubotaru – Hura, Otavă, Nichitean, Dumitrașcu – Argatu și Tipa. Antrenor: Gheorghe Bulacu

1. LPS Iaşi 6 5 1 0 33-3 16
2. Ceahlăul SA 7 5 0 2 25-14 15
3. LPS Suceava 6 4 1 1 16-5 13
4. CSS Botoşani 6 4 0 2 24-11 12
5. LPS Roman 5 4 0 1 19-9 12
6. Dinamo Oneşti 6 3 2 1 14-5 11