Accident mortal la Vânători-Neamţ

Accident mortal la Vânători-NeamţUn bărbat de 60 de ani, din localitatea Vânători – Neamţ şi-a pierdut viaţa după o traversare neregulamentară. Evenimentul nedorit a avut loc marți, 27 februarie, fiind anunţat prin apel la numărul unic de urgenţă 112, înregistrat în dispecerat în jurul orei 00:15. Anchetatorii au fost solicitaţi pe DN 15 B, în localitatea menţionată.

Din primele cercetări efectuate de polițiști a reieșit că, în timp ce un bărbat de 53 de ani, din Pipirig, conducea un autoturism în localitatea Vânători – Neamț, pe direcția Târgu Neamț – Pipirig, a surprins și accidentat mortal un pieton, de 60 de ani, care s-ar fi angajat în traversarea străzii prin loc nepermis și fără să se asigure”, a anunţat Inspectoratul de Poliţie Judeţean Neamţ.

În urma impactului violent, pietonul a suferit leziuni care au dus la deces. Conducătorul auto a fost testat cu aparatul etilotest, rezultat fiind negativ. Cercetările continuă în cadrul unui dosar penal cu acuze de comitere a infracțiunii de ucidere din culpă, pentru stabilirea cauzelor şi condiţiilor în care a avut loc tragedia.

(G.S.)

Autor:

Vlad Bălănescuhttp://www.zch.ro
Vlad Bălănescu este administratorul și redactorul șef al site-ului zch.ro. Este doctor în economie și se ocupă în principal de redactarea de materiale din acest domeniu dar și de analize de natură politică, educațională sau administrativă. De mai mult de șase ani scrie pentru site-urile www.mesagerulneamt.ro și www.zch.ro și săptămânalul Mesagerul de Neamț.

Ultima ora

Botoșani Cal salvat după ce a căzut într-un beci adânc de peste doi metri

Un cal a fost salvat, în cursul dimineții de...

FOTO. Femeie cu traumatism la picior salvată de salvamontiști

Salvatorii montani din serviciul public al județului Bacău au...

Câte voturi primește guvernul Veștea de la parlamentarii din Neamț

Premierul Veștea pare că va avea dificultăți în a...