A murit Florin Pîclea, directorul Crucii Roșii Neamț, contaminat cu coronavirus

A murit Florin Pîclea, directorul Crucii Roșii Neamț, contaminat cu coronavirusConfirmat infectat cu coronavirus, Florin Pîclea, directorul Crucii Roșii Filiala Neamț a murit astăzi, 31 mai 2020. Era spitalizat de trei săptămâni la Spitalul Județean de Urgență Piatra-Neamț și, odată cu investigațiile medicale pentru noul virus, a fost diagnosticat și cu diabet.

În vârstă de 64 de ani, Florin Pîclea a condus filiala județeană Crucea Roșie în ultimii 18 ani. S-a implicat în numeroase activități de ajutorare a comunităților vulnerabile, inclusiv în ultimele luni. Originar din satul Ruginești, comuna Hangu, Florin Pîclea a fost economist, absolvent al Facultatea de Științe Economice din cadrul Universității „Alexandru Ioan Cuza” din Iași. Ioan Silviu Lefter, directorul general al Crucii Roșii din România a transmis: „După 26 de ani de activitate în domeniul industrial, domnul Florin Pîclea a preluat conducerea Filialei Neamț a Crucii Roșii Române în anul 2002, acolo unde a activat până în ultima zi. Model de noblețe sufletească, în calitate de director a organizat activitatea umanitară la nivelul județului Neamț, dezvoltând numeroase activități în beneficiul celor mai vulnerabile persoane. În aceste momente triste pentru familie, colegi, voluntari și pentru toți cei care l-au cunoscut și prețuit, le adresăm tuturor condoleanțe și îi încredințăm de întreaga compasiune a întregului colectiv al Crucii Roșii Române. Astăzi, Crucea Roșie Română a mai pierdut un membru al marii noastre familii. Veșnica lui pomenire din neam în neam!”. (C.I.)

Autor:

Ultima ora

Plan de măsuri pentru combaterea efectelor caniculei prezentat de Prefectura Neamț

Zilele următoare se anunță dificile din cauza caniculei, temperaturile...

VIDEO. O discuție cu mastrul Florin Piersic la Piatra Fest 2026

Vizita făcută de Florin Piersic la Piatra Neamț pentru...