Medicii de familie au învins: contractul-cadru nu se schimbă!

StethoscopeDezbaterile publice de săptămâna trecută au dat rezultate pentru medicii de familie. În urma discuțiilor purtate între reprezentanții Societății Naționale de Medicina Familiei și cei ai Casei Naționale de Asigurări de Sănătate, s-a decis că se va păstra plafonul minim de 800 de asigurați înscriși necesari pentru intrarea în contract cu casa de asigurări. De altfel, s-a decis și păstrarea procentului de plată 50% per capita – 50% per servicii.

„Societatea Națională de Medicina Familiei mulțumește Ministrului Sănătății și deputaților din Comisia de Sănătate a Camerei Deputaților pentru sprijinul acordat în deblocarea situației privitoare la modificarea Contractului-cadru. Acest sprijin a dus la acordul verbal al CNAS de a renunța la propunerile de modificare. Fără sprijinul menționat, păstrarea modificărilor propuse de CNAS ar fi făcut posibilă destructurarea rețelei naționale actuale de asistență medicală primară ce ar fi adus atingeri grave stării de sănătate a cetățenilor României, în special a pacienților din mediul rural. Decizia luată, la finalul discuțiilor, este de păstrare a reglementărilor referitoare la numărul minim de asigurați înscriși necesari pentru intrarea în contract cu casa de asigurari, păstrarea modului de calcul al numărului necesar de medici de familie raportat la populaţia dintr-un areal şi a comisiilor mixte care analizează situațiile particulare, în forma actuală. De asemenea s-a decis păstrarea procentului de plată 50% per capita – 50% per servicii”, se arată în comunicatul de presă remis de Societatea Națională de Medicina Familiei. (Oana IOSUB-TOMA)

Autor:

Vlad Bălănescuhttp://www.zch.ro
Vlad Bălănescu este administratorul și redactorul șef al site-ului zch.ro. Este doctor în economie și se ocupă în principal de redactarea de materiale din acest domeniu dar și de analize de natură politică, educațională sau administrativă. De mai mult de șase ani scrie pentru site-urile www.mesagerulneamt.ro și www.zch.ro și săptămânalul Mesagerul de Neamț.

Ultima ora

Adolescenți reținuți după ce au forțat intrarea într-o cabană și au plecat cu mai multe bunuri

Doi adolescenți din comuna Păstrăveni, au fost reținuți de...

Trafic blocat la Girov după un accident pe trecerea de pietoni

Traficul este blocat în localitatea Girov, județul Neamț, în...

BNR ține dobânda-cheie la 6,50%. Ce înseamnă asta pentru economie

Situația economică a României rămâne delicată. Cu un grad...