IȘJ cere sprijinul autorităților locale și județene

elevi-scoala-uniforma

Reprezentanții Inspectoratului Școlar Neamț roagă reprezentanții instituțiilor din județ, pe cei ai primăriilor, consilierii județeni și locali pentru a se alătura unei inițiative ce-și propune să sprijine elevii săraci. În cadrul proiectului „Fii voluntar în prima zi de școală!”, în acest an școlar, IȘJ și-a propus să deschidă ușile școlilor cu o campanie numită „Educație pentru toți, educație pentru fiecare!”. Inițiatorii au precizat că scopul campaniei de voluntariat este acela de integrare educațională a tuturor copiilor, indiferent de proveniența categoriilor sociale din care fac parte. Campania „Educație pentru toți, educație pentru fiecare!” este o continuare a activităților de voluntariat dezvoltate de IȘJ Neamț și urmărește promovarea voluntariatului în rândul inspectorilor școlari, reprezentanților comunităților, directorilor de școli și profesorilor, pentru colectarea de fonduri, din care se vor achiziționa îmbrăcăminte, încălțăminte și rechizite școlare pentru copiii care provin din familii defavorizate.

„Ne propunem ca în acest an școlar să dezvoltăm parteneriate de colaborare cu instituții descentralizate din județ, societăți comerciale, societăți private, fundații, asociații, ONG-uri, trusturi media, persoane fizice care pot sprijini copiii aflați în situații defavorizate să frecventeze școala. Invităm potențialii voluntari să ni se alăture în această campanie și, în prima zi de școală, să pășească pragul sălii de clasă împreună cu un copil pe care îl sprijină, întrucât, la nivelul județului, sunt mulți copii care nu fracventează școala din cauza sărăciei, a lipsei de îmbrăcăminte, încălțăminte, rechizite etc.”, se arată într-un comunicat al IȘJ. În perioada 1-5 septembrie inspectorii școlari vor identifica minim 20 de elevi din zonele Piatra Neamț, Roman și Târgu Neamț, care vor primi „Trusoul școlarului”. (M.T.)

Autor:

Ultima ora

Botoșani Impact moto – autoturism la Corni. Doi răniți în UPU Botoșani

Doi răniți au ajuns la spital în urma unui...

Statistici sportive: de ce sunt tot mai importante

Sportul modern nu mai inseamna doar emotie si spectacol....

Eveniment de week-end la Căminul Cultural Nechit, Borlești / “Ia – dincolo de vitrină” – 20-21 iunie, sărbătoarea comunității!

Asociația “Cufărul Borleștiului”, în parteneriat cu Primăria comunei Borlești...