Cu mașina în gard

sofer_cu_alcoolemie

Un bărbat, de 30 de ani, din Gârcina, băut bine, s-a urcat la volan, deși n-avea permis, a lovit un gard, iar apoi a fugit de la locul faptei. În urma cercetărilor efectuate, oamenii legii au stabilit că, în timp ce Ionuț C. conducea un autovehicul pe strada Strămutați, a efectuat manevra de mers înapoi fără să se asigure, moment în care a intrat în coliziune cu gardul unui imobil. După comiterea faptei, bărbatul a părăsit locul incidentului, fiind depistat ulterior de polițiști pe strada Mioriței. În timpul cercetărilor, oamenii legii au descoperit că Ionuț C. n-avea permis de conducere, iar în urma testării cu aparatul etilotest a rezultat o alcoolemie de 1,33 mg/l alcool pur în aerul expirat, motiv pentru care i-au fost recoltate probe biologice la Spitalul Județean. Pe cale de consecință, bărbatului i-a fost întocmit dosar penal pentru conducere a unui autovehicul pe drumurile publice fără a poseda permis de conducere, părăsirea locului accidentului și conducerea unui autovehicul având o îmbibație alcoolică în sânge ce depășește limita legală. (A.S.)

Autor:

Ultima ora

Plan de măsuri pentru combaterea efectelor caniculei prezentat de Prefectura Neamț

Zilele următoare se anunță dificile din cauza caniculei, temperaturile...

VIDEO. O discuție cu mastrul Florin Piersic la Piatra Fest 2026

Vizita făcută de Florin Piersic la Piatra Neamț pentru...