Doi bărbați, cu vârste de 31, respectiv 34 de ani, rude prin alianță, au fost reținuți pentru 24 de ore pentru acuze de comitere a infracțiunii de trafic de droguri de mare risc. „Din probatoriul administrat a reieșit faptul că, în perioada aprilie – mai 2026, unul dintre inculpați, în vârstă de 31 de ani, a procurat cocaină, drog de mare risc, pe care a comercializat-o prin intermediul coinculpatului, în vârstă de 34 de ani, cu sume cuprinse între 2.500 și 12.000 lei la o tranzacție”, conform DIICOT.
Pe parcursul urmăririi penale au fost indisponibilizate aproximativ 90 grame cocaină, iar pe 25 mai, la Târgu Frumos, suspectul de 31 de ani a fost prins în flagrant în timp ce vindea circa 35 grame cocaină cu suma de 10.500 lei. „Pe parcursul percheziției domiciliare efectuate în localitatea Grumăzești, județul Neamț, au fost găsite și ridicate mijloace de probă”, mai arată sursa citată.
Pentru cei doi suspecți a fost sesizat judecătorul de drepturi și libertăți din cadrul Tribunalului Iași cu propunerea de arestarea preventivă pentru perioadă de 30 de zile. Activitățile judiciare au fost realizate împreună cu polițiștii Brigăzii de Combatere a Criminalității Organizate Iași. „Facem precizarea că pe parcursul întregului proces penal, persoanele cercetate beneficiază de drepturile și garanțiile procesuale prevăzute de Codul de procedură penală, precum și de prezumția de nevinovăție”, mai spun anchetatorii.
FOTO – VIDEO diicot.ro



