Cod galben de ploi în Neamț și Bacău

Vremea instabilă va continua în perioada următoare în mai multe zone din partea de Nord Est a țării. Administrația Națională de Meteorologie a emis astăzi, 11 iulie, o avertizare cod galben de precipitații și vijelii care vizează partea de vest a județelor Neamț și Bacău.Cod galben de ploi în Neamț și Bacău

În Carpații Meridionali și în cea mai mare parte a Carpaților Orientali și Occidentali, precum și în sud-vestul Transilvaniei și în nordul Munteniei, vor fi perioade cu instabilitate atmosferică ce se va manifesta prin averse torențiale, descărcări electrice, grindină de mici dimensiuni (1-2 cm), intensificări ale vântului și vijelii (rafale de 50…70 km/h). În intervale scurte de timp sau prin acumulare cantitățile de apă vor fi de 15…25 l/mp și izolat de peste 30 l/mp”, anunță Administrația Națională de Meteorologie.

Avertizarea meteo este valabilă astăzi, 11 iulie, în intervalul orar 12:00 – 22:00.

Z.C.

Autor:

Vlad Bălănescuhttp://www.zch.ro
Vlad Bălănescu este administratorul și redactorul șef al site-ului zch.ro. Este doctor în economie și se ocupă în principal de redactarea de materiale din acest domeniu dar și de analize de natură politică, educațională sau administrativă. De mai mult de șase ani scrie pentru site-urile www.mesagerulneamt.ro și www.zch.ro și săptămânalul Mesagerul de Neamț.

Ultima ora

Minor rănit în parcarea unui magazin din Târgu Neamț

Un copil în vârstă de 10 ani a ajuns...

Botoșani Impact moto – autoturism la Corni. Doi răniți în UPU Botoșani

Doi răniți au ajuns la spital în urma unui...

Statistici sportive: de ce sunt tot mai importante

Sportul modern nu mai inseamna doar emotie si spectacol....

Eveniment de week-end la Căminul Cultural Nechit, Borlești / “Ia – dincolo de vitrină” – 20-21 iunie, sărbătoarea comunității!

Asociația “Cufărul Borleștiului”, în parteneriat cu Primăria comunei Borlești...