Foto. Bacău. Două accidente mortale pe E85-Drumul Morții. A fost activat Planul Roșu

Drumul European 85 – supranumit Drumul Morții din cauza numeroaselor accidente foarte grave soldate cu decese, a mai făcut două victime în noaptea de 29 spre 30 iunie, în jurul orei 3:00.

Primul dintre acestea a fost în comuna Nicolae Bălcescu, județul Bacău, pe DE 85 – DN 2, unde un autocar și un microbuz au intrat în coliziune. ISU Bacău a activat Planul Roșu de Intervenție dat fiind numărul mare de persoane implicate: 60 de persoane din Ucraina în autocar și alte cinci în microbuz.

Foto. Bacău. Două accidente mortale pe E85-Drumul Morții. A fost activat Planul Roșu

“La locul solicitării au fost alocate forțe și mijloace din cadrul detașamentelor de pompieri Bacău, Onești și Moineşti. În urma recunoașterii efectuate, la fața locului, de echipajele de intervenție s-a constatat că în autocar se aflau 60 de persoane din Ucraina, iar în microbuz se aflau 5 persoane.Foto. Bacău. Două accidente mortale pe E85-Drumul Morții. A fost activat Planul Roșu

În urma evaluării efectuate de către echipajele medicale patru victime din cele cinci aflate în microbuz au fost transportate la UPU Bacău, iar o persoană, din nefericire, a fost declarată decedată.

Din cele 60 de persoane aflate în autocar, o victimă a necesitat îngrijiri medicale și  a fost transportată la Spitalul Județean de Urgență Bacău.Foto. Bacău. Două accidente mortale pe E85-Drumul Morții. A fost activat Planul Roșu

La ora 05:38, 29 de persoane au fost transportate cu microbuzele din cadrul Detașamentului de Pompieri Bacău la Căminul Cultural din comuna Nicolae Balescu, urmând ulterior să fie preluate de un mijloc de transport în comun pentru a fi transportate spre destinație. De asemenea, 28 de persoane și-au continuat deplasarea spre destinație cu un alt autocar”, a transmis ISU Bacău.

Cleja – Bacău: O autoplatformă a intrat într-un copac

La numai 40 de minute diferență de la primul accident extrem de grav, pe același Drum al Morții, în comuna Cleja, județul Bacău, șoferul unei autoplatforme a pierdut controlul asupra volanului. Autovehiculul a părăsit șoseaua și s-a izbit violent de un copac.Foto. Bacău. Două accidente mortale pe E85-Drumul Morții. A fost activat Planul Roșu

“În jurul orei 03:40, ISUJ Bacău a fost anunțat despre producerea unui accident rutier în care a fost implicată o autoplatformă care a părăsit partea carosabilă și a intrat într-un copac, in comuna Cleja, pe E85/DN2.

Imediat, la fața locului s-a deplasat o autospecială de stingere cu apă și spumă, o autospecială de descarcerare, redirecționată de la primul accident și o ambulanță SAJ.

În urma accidentului au rezultat două victime una fiind încarcerată. Conducătorul auto, un bărbat, în vârstă de 21 de ani, a fost descarcerat și s-au început manevrele de resuscitare, însă din nefericire fără rezultat, fiind declarat decesul de către echipajul medical. A doua victimă, conștientă, a fost preluată de ambulanța SAJ și transportată la spital”, a precizat ISU Bacău.

Angela Croitoru

Autor:

Vlad Bălănescuhttp://www.zch.ro
Vlad Bălănescu este administratorul și redactorul șef al site-ului zch.ro. Este doctor în economie și se ocupă în principal de redactarea de materiale din acest domeniu dar și de analize de natură politică, educațională sau administrativă. De mai mult de șase ani scrie pentru site-urile www.mesagerulneamt.ro și www.zch.ro și săptămânalul Mesagerul de Neamț.

Ultima ora