Neamț. Accident pe E85. Două persoane au fost rănite

Neamț. Accident pe E85. Două persoane au fost răniteActualizare: „În urma verificărilor efectuate de polițiști s-a stabilit faptul că, în timp ce un tânăr, în vârstă de 18 ani, din județul Iași, conducea o autoutilitară, spre județul Iași, ar fi pierdut controlul asupra direcției de deplasare, ar fi pătruns pe rigola de scurgere a apei și s-ar fi răsturnat pe partea carosabilă”, precizează un comunicat al IPJ Neamț.

Știre inițială: Două persoane au fost rănite într-un accident produs după ce autoutilitara în care se aflau s-a răsturnat. Incidentul a avut loc joim de 3 aprilie, pe drumul european E 85, în comuna Săbăoani, acesta fiind anunțat în jurul orei 11:39.

În urma impactului, compartimentul motor al vehiculului a luat foc, iar incendiul a fost stins de către ceilalți participanți la trafic cu ajutorul unui stingător.

La fața locului au intervenit echipe de pompieri din cadrul Detașamentului Roman, echipaje ale Serviciului de Ambulanță Județean Roman, polițiști din cadrul IPJ Neamț și membri ai Serviciului Voluntar pentru Situații de Urgență Săbăoani.

„La sosirea forțelor de intervenție cele două persoane erau ieșite din autovehicul. Un bărbat de 19 ani și o fată de 17 ani, după ce au primit îngrijiri medicale de la echipajele SAJ și SMURD au fost transportate la CPU al Spitalului Municipal Roman”, potrivit ISU Neamț.

Pompierii au acționat atât pentru lichidarea completă a incendiului, cât și pentru curățarea carosabilului de resturile rezultate în urma accidentului. Autoritățile continuă ancheta pentru stabilirea cauzelor exacte ale producerii accidentului.

Denisa POPA

Foto: ISU Neamț

Autor:

Vlad Bălănescuhttp://www.zch.ro
Vlad Bălănescu este administratorul și redactorul șef al site-ului zch.ro. Este doctor în economie și se ocupă în principal de redactarea de materiale din acest domeniu dar și de analize de natură politică, educațională sau administrativă. De mai mult de șase ani scrie pentru site-urile www.mesagerulneamt.ro și www.zch.ro și săptămânalul Mesagerul de Neamț.

Ultima ora

Botoșani Cal salvat după ce a căzut într-un beci adânc de peste doi metri

Un cal a fost salvat, în cursul dimineții de...

FOTO. Femeie cu traumatism la picior salvată de salvamontiști

Salvatorii montani din serviciul public al județului Bacău au...

Câte voturi primește guvernul Veștea de la parlamentarii din Neamț

Premierul Veștea pare că va avea dificultăți în a...