„Mascați” la Costișa în căutare de arme din Italia

„Mascați” la Costișa în căutare de arme din ItaliaUn bărbat de 42 de ani, din localitatea Costișa este cercetat penal după ce și-a procurat din străinătate o armă și muniție și le-a introdus ilegal în România. Joi, 27 iulie polițiștii din cadrul Serviciului Arme Explozivi și Substanțe Periculoase Neamț, cu sprijinul luptătorilor Serviciului Acțiuni Speciale Neamț, au pus în executare un mandat de percheziție domiciliară la locuința suspectului, în căutarea armelor.

Cu această ocazie au fost identificate și ridicate în vederea continuării cercetărilor un pistol neletal supus autorizării cu două încărcătoare și trei cartușe de calibre diferite. Din cercetările efectuate de polițiști a rezultat faptul că, persoana în cauză ar fi achiziționat arma de pe teritoriul Italiei, aceasta fiind introdusă în țară fără respectarea legislației în vigoare”, anunță Inspectoratului de Poliție Județean Neamț.

De precizat este faptul că bărbatul nu figurează ca deținător legal de arme și muniții. Cercetările continuă sub supravegherea unui procuror din cadrul Parchetului de pe lângă Judecătoria Piatra Neamț pentru săvărșirea infracțiunilor de contrabandă calificată și uz de armă fără drept.

FOTO Poliția Neamț

(G.S.)

Autor:

Vlad Bălănescuhttp://www.zch.ro
Vlad Bălănescu este administratorul și redactorul șef al site-ului zch.ro. Este doctor în economie și se ocupă în principal de redactarea de materiale din acest domeniu dar și de analize de natură politică, educațională sau administrativă. De mai mult de șase ani scrie pentru site-urile www.mesagerulneamt.ro și www.zch.ro și săptămânalul Mesagerul de Neamț.

Ultima ora

Rabla 2026 – startul se dă pe 20 iulie. Înscrierile au loc online

Administrația Fondului pentru Mediu a publicat data la care...

20 de studenți ai Academiei de Poliție au început stagiul de practică în Neamț

Douăzeci de studenți ai Academiei de Poliție își desfășoară,...

10 persoane din azilele din Bihor, relocate la Complexul de Servicii Sociale Păstrăveni

10 persoane, din care opt bărbați și două femei,...