Dr. Gheorghe Borș, unul dintre cei patru medici ortopezi care au primit mandate de arestare preventivă pentru 30 de zile, sub acuzația de luare de mită, a declarat la audieri că el nu a luat niciodată bani de la pacienți. După perchezițiile făcute în cabinetul de ortopedie din policlinică și la domiciliul său, polițiștii au ridicat o sumă impresionantă de bani și anume 500.000 de lei, adică 5 miliarde de lei vechi. Medicul a spus că banii nu sunt din mită, ci din economii și a contestat, în instanță, faptul că i-au fost ridicați. La fel au procedat și doctorii Constantin Nanu, Florică Guțu și Ghenadie Bucătaru, împotriva cărora anchetatorii au luat măsuri asiguratorii. Contestați
ile medicilor au fost judecate la Tribunalul Neamț, iar hotărârea se va pronunța luni, 1 aprilie.
Revenind la doctorul Borș, singurul din tot grupul de arestați care lucra în policlinică și acorda concedii medicale, despre el se vorbește că ar fi ”ajutat” inclusiv infirmiere și asistente să obțină concedii de durată (în general afecțiunile ortopedice implică lungi perioade de recuperare), timp în care doamnele respective au fost plecate la muncă în străinătate. Cum au stat lucrurile cu adevărat este treaba anchetatorilor să stabilească. Oricum, când este vorba despre ”economii personale” de asemenea valoare, ar fi mare interes dacă domnul doctor ar explica public cum a reușit să adune atâția bani și, mai ales, de ce păstra o parte din ei, și nu puțini, se spune că aproape 60.000, în cabinetul din policlinică.
C.M.



