33 de elevi de gimnaziu s-au calificat la etapa interjudețeană a concursului de geografie „Ioniță Ichim”. Participarea la etapa județeană a fost numeroasă, cei 160 de elevi de la clasele V-VII din tot județul susținând proba scrisă la unul din cele patru centre: Școala Gimnazială 5 Piatra Neamț, Liceul „Mihail Sadoveanu” Borca, Liceul „Vasile Conta” Târgu Neamț și Colegiul Național „Roman Vodă” Roman. Câștigătorii care vor reprezenta județul Neamț la faza interjudețeană, găzduită la Botoșani, în ziua de 25 mai, sunt de la școli și licee din toate cele cinci orașe, dar și din comunele Gherăești și Boghicea:

NR. CRT.NUMELE SI PRENUMELECLASAȘCOALA DE PROVENIENȚĂPROFESOR COORDONATOR
1HELGIU G. MIHAILVSCOALA GIMNAZIALA “ELENA CUZA”, MUNICIPIUL PIATRA-NEAMTLETOS DUMITRU
2MURARIU I. ERIC IONUTVSCOALA GIMNAZIALA “VASILE ALECSANDRI”, MUNICIPIUL ROMANMIHALACHI IONELA
3ZLĂVOC C.D. IARINA MARIAVSCOALA GIMNAZIALA NR. 3, MUNICIPIUL PIATRA-NEAMTFILIMON-VINTEA ANA-MARIA
4IOVIŢĂ M.P. ILINCAVSCOALA GIMNAZIALA NR. 3, MUNICIPIUL PIATRA-NEAMTFILIMON-VINTEA ANA-MARIA
5GRIGORAȘ M.D. CASANDRA DANIELAVSCOALA GIMNAZIALA “VASILE ALECSANDRI”, MUNICIPIUL ROMANMIHALACHI IONELA
6CENUȘE C.C. RALUCA ANDREEAVCOLEGIUL NATIONAL “PETRU RARES”, MUNICIPIUL PIATRA-NEAMTMAGDALINA ELENA SIMONA
7ENEA M. DENIS-GABRIELVSCOALA GIMNAZIALA “ION CREANGA”, ORAS TARGU NEAMTCOJOC MARIA
8GHIBA M. ELENA EVELINAVSCOALA GIMNAZIALA NR. 5, MUNICIPIUL PIATRA-NEAMTLETOS CRISTINA
9STROE M. EMILIA CRISTINAVSCOALA GIMNAZIALA NR. 5, MUNICIPIUL PIATRA-NEAMTLETOS CRISTINA
10ARSENOAIA V. DAN-MATEIVSCOALA GIMNAZIALA “ELENA CUZA”, MUNICIPIUL PIATRA-NEAMTLETOS DUMITRU
11PĂTULEANU A.Ș. SORIN ANDREIVICOLEGIUL NATIONAL “PETRU RARES”, MUNICIPIUL PIATRA-NEAMTMAGDALINA ELENA SIMONA
12POPA N. EMILIANVILICEUL TEHNOLOGIC “GH. RUSET ROZNOVANU”, ORAS ROZNOVDUCA MARIA CARMEN
13APALAGHIEI A. IOANVISCOALA GIMNAZIALA NR. 2, MUNICIPIUL PIATRA-NEAMTMACOVICIUC NICOLETA
14DINULETE-MOORE C.A. ANGELINA MARIA IULIANAVISCOALA DE ARTA “SERGIU CELIBIDACHE”, MUNICIPIUL ROMANAGAVRILOAEI DENISIA MONICA
15RAMAȘCANU B. RUXANDRAVISCOALA GIMNAZIALA NR. 1, ORAS BICAZRĂDEANU IONUȚ
16VAMANU L. ȘTEFAN DANIELVISCOALA GIMNAZIALA “VASILE ALECSANDRI”, MUNICIPIUL ROMANMIHALACHI IONELA
17ICHIM L. IOANA ALEXANDRAVICOLEGIUL TEHNOLOGIC “SPIRU HARET”, MUNICIPIUL PIATRA-NEAMTCHILĂ ALINA
18LALAU F GEORGIANAVISCOALA GIMNAZIALA “DANIELA CUCIUC”, MUNICIPIUL PIATRA-NEAMTZLEI IRINA
19APETREI T. LUCIAN-MIHAIVICOLEGIUL TEHNIC “ION CREANGA”, ORAS TARGU NEAMTȚIGĂNESCU  DANA IONELA
20BOTOŞANU S. IOANA-TEODORAVISCOALA GIMNAZIALA “ELENA CUZA”, MUNICIPIUL PIATRA-NEAMTLETOS DUMITRU
21OJICĂ I. ANAMARIAVISCOALA GIMNAZIALA NR. 2, MUNICIPIUL PIATRA-NEAMTMACOVICIUC NICOLETA
22MAGDALINA C. MATEIVIICOLEGIUL NATIONAL “PETRU RARES”, MUNICIPIUL PIATRA-NEAMTMAGDALINA ELENA SIMONA
23MĂRTIȘCĂ P. ROSSELLAVIISCOALA GIMNAZIALA, COMUNA GHERAESTIRUSU SIMONA
24DRĂGOI C.C. ALEXANDRU CRISTIANVIISCOALA GIMNAZIALA NR. 3, MUNICIPIUL PIATRA-NEAMTFILIMON-VINTEA ANA-MARIA
25CHELARU M. CRISTIANVIISCOALA GIMNAZIALA, COMUNA GHERAESTIRUSU SIMONA
26CIOBANU G. GEORGIANA IOANAVIISCOALA GIMNAZIALA “MIHAI EMINESCU”, MUNICIPIUL ROMANȘTEFĂNUCĂ-AVRAM ELENA TAMARA
27GAVRIL I.LAURA ELENAVIISCOALA GIMNAZIALA, COMUNA BOGHICEAMAIOGAN GABRIELA
28ANTICI C. DIANA ANTONIAVIISCOALA GIMNAZIALA, COMUNA GHERAESTIRUSU SIMONA
29BENEA C. CRISTIANAVIISCOALA GIMNAZIALA “VASILE ALECSANDRI”, MUNICIPIUL ROMANMIHALACHI IONELA
30TOADER C. ANA ALEXANDRAVIISCOALA GIMNAZIALA “ELENA CUZA”, MUNICIPIUL PIATRA-NEAMTLETOS DUMITRU
31AANIŢEI F. ALEXANDRA-MARIAVIISCOALA GIMNAZIALA “ELENA CUZA”, MUNICIPIUL PIATRA-NEAMTLETOS DUMITRU
32MINAC I. GABRIEL IONUȚVIISCOALA GIMNAZIALA, COMUNA GHERAESTIRUSU SIMONA
33VERNICA C.A. GEORGE VLADVIISCOALA GIMNAZIALA NR. 3, MUNICIPIUL PIATRA-NEAMTFILIMON-VINTEA ANA-MARIA

(C.I.)