aleho
pietricica turism

Lotul de 70 de elevi din Neamț calificați la Olimpiada Națională de Tehnologii și cei 4 elevi din Concursul pe meserii au făcut o foarte bună impresie la ediția desfășurată în perioada 23-25 aprilie. Olimpicii nemțeni au câștigat 4 premii I, un premiu II, 4 premii III, 6 mențiuni acordate de Ministerul Educației Naționale și un premiu special. Alături de premianți, toți elevii participanți la ediția din acest an au obținut punctaje care i-au clasat pe locuri remarcabile în clasamentul național. Rezultatele Concursului pe meserii pentru învățământul profesional:

CALIFICAREA CLASA NUMELE ELEVULUI ȘCOALA DE PROVENIENȚĂ PROFESORI ÎNDRUMATORI Premiul
Confecționer produse textile a XI-a Nistor Elisa Liceul Tehnologic Petricani Calin Ecaterina
Olaru Angela
Afloarei Natalia
Premiul I
Bucătar a XI-a Pascu Roxana Liceul Tehnologic Economic-Administrativ Piatra Neamț Rusu Micșunica, Gheorghiu Mihaela Premiul al III-lea

Rezultatele la etapa națională a Olimpiadei din disciplinele Tehnologice:

DISCIPLINA/DOMENIUL CLASA NUMELE ELEVULUI ȘCOALA DE PROVENIENȚĂ PROF. ÎNDRUMĂTORI PREMIUL
Educație tehnologică a VII-a Luca Dumitru Răzvan Liceul Tehnologic Oglinzi Filip Gheorghe Premiul I
Electric, electrotehnic, electromecanic a XII-a Tiba Romeo-Alin Liceul Tehnologic “Vasile Sav” Roman Ploșniță L. Ungureanu M.
Răucescu Monica
Premiul I
Mecanică a XI-a Humulescu Dragoș Colegiul Tehnic” Ion Creangă” Iftime Mihaela
Iftime Iulian
Premiul I
Protecția mediului a XII-a Dascălu V. Mihaela-Alexandra Colegiul Tehnic „Gheorghe Cartianu” P. Neamţ Istrate Monica

Paleu Mariana

Premiul al II-lea
Educație tehnologică a VII-a Răcheru Andreea Liceul Tehnologic Oglinzi Filip Gheorghe Premiul al III-lea
Analiza produselor alimentare a XII-a Dochița V. Vasilica Colegiul Tehnic „Gheorghe Cartianu” P. Neamţ Casian Marian
Cercel George
Premiul al III-lea
Electric, electrotehnic, electromecanic a XI-a Ţigler Ioan-Bogdan Liceul Tehnologic “Vasile Sav” Roman Ploșniță L. Ungureanu M.  Tutu Mihai Premiul al III-lea
Protecția mediului a XI-a Brandiu G. Carmen Mihaela Colegiul Tehnic ”Petru Poni” Roman Niţă Maricica
Gavril Paraschiva
Mitrea Iulia
Mențiune

MEN

Protecția mediului a XII-a Stan C. Constantin Alexandru Colegiul Tehnic ”Petru Poni” Roman Gavril P.
Şugaru C.
Dascălu E.
Mențiune

MEN

Electric, electrotehnic, electromecanic a XII-a Pascariu Cosmin-Mihai Liceul Tehnologic “Vasile Sav” Roman Ploșniță L. Ungureanu M.  Tutu Mihai Mențiune

MEN

Electronică, automatizări, telecomunicații a XII-a Negurici Ana -Maria Liceul Tehnologic “Vasile Sav” Roman Curpăn Daniel
Pitirici Loredana
Stolnean Mărioara
Plosnita  Lăcrămioara
Mențiune

MEN

Electronică, automatizări, telecomunicații a XI-a Asmarandei Ioan Alexandru Liceul Tehnologic “Vasile Sav” Roman Curpăn Daniel
Pitirici Loredana
Stolnean Mărioara
Vlăduţ Lăcrămioara
Mențiune

MEN

Electronică, automatizări, telecomunicații a XI-a Iacob Lucian – Iulian Liceul Tehnologic Sfântul Ioan de La Salle Tutu Mihai

Pitirici Loredana

Mențiune

MEN

Educație tehnologică a VIII-a Adăscăliței Maria Școala Gimnazială Nr.2 Piatra Neamț Nuțu Anișoara Premiu special – cea mai bună lucrare practică

(C.I.)