pietricica turism

16 elevi din clasele III-VIII de la Liceul de Arte „Victor Brauner” Piatra Neamț și de la Școala de Artă „Sergiu Celibidache” Roman au fost premiați de un juriu exigent la etapa zonală a Olimpiadei Naționale de Interpretare Instrumentală 2019. Etapa a fost găzduită de Colegiul Național de Artă „George Apostu” din Bacău, în perioada 15-16 martie, iar președintele juriului a fost Pavel Ionescu, președintele Filarmonicii „Mihail Jora”. Distincțiile obținute de micii instrumentiști sunt:

Nr. crt.  

 

Unitatea de învăţământ

Numele și prenumele elevului Numele şi prenumele profesorului coordonator Clasa Instrumentul Premiul
1. Liceul de Arte “Victor Brauner” Piatra-Neamţ Timofte Krista-Anne Gheorghieș Maricica III Vioară  

 

 

Premiul  I

2. Liceul de Arte “Victor Brauner” Piatra-Neamţ Horghidan Anastasia-Ioana Cataramă Teodor V Clarinet  

 

 

Premiul  I

3. Liceul de Arte “Victor Brauner” Piatra-Neamţ Bălău Tudor Ciobanu Leonid VI Saxofon Premiul  I
4. Şcoala de Artă “Sergiu Celibidache” Roman  

 

Sandu Leonard

 

 

 

Proboteanu Florin

 

 

 

VII

 

 

 

Saxofon

Premiul II
5. Şcoala de Artă “Sergiu Celibidache” Roman  

 

 

TrifanRareş

 

 

Duca Vasilică Cezar

 

 

 

V

 

 

 

Clarinet

Premiul II
6. Şcoala de Artă “Sergiu Celibidache” Roman  

 

StanciuŞtefan

 

 

 

Zamă Iulian

 

 

 

VIII

 

 

 

Trompetă

 

 

 

Premiul II

7. Şcoala de Artă “Sergiu Celibidache” Roman  

Muzicantu Ana-Maria Rebeca

 

 

 

Dămian Diana

 

 

 

VIII

 

 

 

Flaut

 

 

 

Premiul II

8. Liceul de Arte “Victor Brauner” Piatra-Neamţ MăriuțaTudor  Alexandru Rusu Sidor V Acordeon  

 

 

Premiul II

9. Liceul de Arte “Victor Brauner” Piatra-Neamţ Botez – Boroianu Carla – Mihaela Stoica Iulian VIII Chitară Clasică  

 

 

Premiul II

10. Şcoala de Artă “Sergiu Celibidache” Roman  

 

Gherghel Andrei

 

 

 

Zamă Iulian

 

 

 

VII

 

 

 

Trompetă

 

 

 

Premiul III

11. Şcoala de Artă “Sergiu Celibidache” Roman  

 

Pantilimon Luca George

 

 

Alexandru Ivona Mirela

 

 

 

VI

 

 

Chitară clasică

 

 

 

Premiul III

12. Şcoala de Artă “Sergiu Celibidache” Roman  

 

Ciobanu Teodora

 

 

 

Burlacu Viorica

 

 

 

VII

 

 

 

Vioară

Premiul III
13. Liceul de Arte “Victor Brauner” Piatra-Neamţ Timofte  Nathanael Horghidan Irina – Oana VII Pian Premiul III
14. Liceul de Arte “Victor Brauner” Piatra-Neamţ UrsaVlăduț-Alex Horghidan Irina – Oana VII Pian Premiul III
15. Liceul de Arte “Victor Brauner” Piatra-Neamţ Țăranu George-Andrei Bucătaru Mihaela V Pian  

 

 

Mențiune

16. Liceul de Arte “Victor Brauner” Piatra-Neamţ Abăloaiei Cosmin Zamă Cristian Ionuț

 

VIII  

Trompetă

Mențiune

Competiția a reunit 124 de elevi din județele Moldovei. (C.I.)