Actorul Răzvan Enciu, prezent la premiera pietreană a filmului „La drum cu tata”

Actorul Răzvan Enciu, prezent la premiera pietreană a filmului "La drum cu tata"Actorul Răzvan Enciu, prezent la premiera pietreană a filmului "La drum cu tata"Tânărul actor pietrean Răzvan Enciu s-a întâlnit aseară (11 februarie) la cinematograful „Dacia” cu spectatorii care au dorit să-l vadă în primul lungmetraj în care joacă – „La drum cu tata”, în regia Ancăi Miruna Lăzărescu. Alături de Răzvan Enciu, rolurile principale sunt interpretate de Alex Mărgineanu, Ovidiu Schumacher și de actrița de origine germană Susanne Bormann.

„Am participat la un casting, eram în anul I de facultate și a fost prima propunere de casting pe care am primit-o și am acceptat-o cu fericire și cu brațele deschise. Nu-mi făceam nici un fel de speranță mai ales că știam că-i lungmetraj, rol mare, mă gândeam cum să primească un asemenea rol un student în anul I. Dar iată că s-a întâmplat norocul  și a contat foarte mult că știam limba germană și să cânt la chitară și așa am ajuns în odiseea asta”, a spus Răzvan Enciu, care a vorbit și despre întâlnirea cu marele actor Ovidiu Schumacher: „Mi-a dat multe lecții care nu se învață în facultate. A fost ceva deosebit, o experiență foarte frumoasă. Eu, spre nenorocirea mea, nu avusesem ocazia să-i văd toate filmele în care a jucat. Un mare actor, un mare om”.

Răzvan Enciu este distribuit în 3 spectacole de teatru în București: „Avioane de hârtie” și „Camera albastră” la Godot Cafe-Teatru și „Incendii” la Teatrul „Bulandra”. Eu fac ce-mi place și o fac cu dăruire pentru ceilalți. Actoria nu e un act de egoism și sperăm ca oamenii să se bucure alături de noi, de ceea le oferim din suflet”, a mai spus artistul care a absolvit UNATC anul trecut.

Victor Purice, administratorul cinematografului „Dacia”, i-a mulțumit lui Răzvan Enciu pentru prezența sa la spectacolul de gală. „Am făcut tot posibilul ca să aducem acest film la cinematograful «Dacia» pentru că e de datoria noastră să susținem actorii tineri, talentați. Cu Răzvan ne cunoașteam de mult, de când era voluntar aici. Îi mulțumesc că nu ne-a uitat!”.

Producția cinematografică „La drum cu tata” poate fi urmărită și astăzi (12 februarie) la Cinematograful „Dacia”, cu începere de la ora 17:00. (Ana MOISE)

Autor:

Vlad Bălănescuhttp://www.zch.ro
Vlad Bălănescu este administratorul și redactorul șef al site-ului zch.ro. Este doctor în economie și se ocupă în principal de redactarea de materiale din acest domeniu dar și de analize de natură politică, educațională sau administrativă. De mai mult de șase ani scrie pentru site-urile www.mesagerulneamt.ro și www.zch.ro și săptămânalul Mesagerul de Neamț.

Ultima ora

Cod roșu de furtuni în Suceava și Botoșani

După mai multe zile cu temperaturi extreme, în zone...

Accident cu patru răniți după o manevră bruscă

Patru angajați ai unei firme din Roman au acuzat...

Accident la Hangu – un șofer a rămas încarcerat după ce mașina a ajuns pe cupolă

Un accident de circulație soldat cu rănirea unei persoane...

Titluri de stat FIDELIS – ediția de iulie aduce dobânzi de până la  7,55%

Ministerul Finanțelor anunță o nouă emisiune de titluri de...

Cod roșu de furtuni în Suceava și Botoșani

După mai multe zile cu temperaturi extreme, în zone...

Accident cu patru răniți după o manevră bruscă

Patru angajați ai unei firme din Roman au acuzat...

Titluri de stat FIDELIS – ediția de iulie aduce dobânzi de până la  7,55%

Ministerul Finanțelor anunță o nouă emisiune de titluri de...

Neamț. Accident la Crăcăoani – traficul este blocat

Actualizare Accidentul a fost anunțat prin apel la numărul unic...

Coduri concurente de caniculă și instabilitate atmosferică în Regiunea Nord-Est

Administrația Națională de Meteorologie a emis noi atenționări de...

Video. Iași – copil de 12 ani înecat într-un iaz

Un copil în vârstă de 12 ani și-a pierdut...