Un bărbat în vârstă de 36 de ani din Ion Creangă a fost reținut de polițiști după ce ar fi încălcat prevederile unui ordin de protecție, alerta fiind semnalată de sistemul de monitorizare electronică. Incidentul a avut loc în seara zilei de 23 iunie, în jurul orei 21:20, când Sistemul Informatic de Monitorizare Electronică a generat o alertă privind persoana aflată sub supraveghere.
În urma sesizării, o patrulă a Secției de Poliție Rurală Ion Creangă s-a deplasat la adresa bărbatului pentru verificări. La sosirea polițiștilor, acesta a fost găsit în exteriorul imobilului și nu avea asupra sa terminalul mobil aferent sistemului de monitorizare. „Urmare a administrării materialului probatoriu, a fost dispusă măsura reținerii bărbatului, pentru o perioadă de 24 de ore, aceste fiind cercetat sub aspectul săvârșirii infracțiunii de încălcarea ordinului de protecție”, au transmis reprezentanții IPJ Neamț.
Denisa POPA
Video: IPJ Neamț





