Pompierii militari de la subunitățile Suceava, Fălticeni și Gura Humorului, împreună cu lucrătorii Serviciului voluntar pentru situații de urgență Stroiești, au intervenit cu cinci autospeciale de stingere și o ambulanță SMURD pentru localizarea și lichidarea unui incendiu izbucnit la o stație de sortare deșeuri reciclabile, din localitatea Stroiești. În sprijinul forțelor de intervenție la intervenția din 27 iunie au acționat și utilaje de manipulare a deșeurilor de la operatorul economic.
„La sosirea echipajelor, flăcările se manifestau cu degajări mari de fum la o stivă de deșeuri cu înălțimi de până la 6 metri, depozitate pe o suprafață de aproximativ 250 mp. Incendiul a fost localizat în limitele găsite, dar intervenția este una de durată, deoarece trebuie verificată întreaga cantitate de deșeuri pentru stingerea eventualelor focare ascunse, evitându-se astfel reaprinderea flăcărilor”, anunță ISU Suceava.
Cel mai probabil, incendiul a izbucnit prin fenomenul de autoaprindere, pe fondul temperaturilor extrem de ridicate din această perioadă. Din fericire, nu s-au înregistrat victime.
FOTO – VIDEO ISU Suceava


