0:00

Meci amical internațional la Piatra Neamț, victorie la limită a tinerilor tricolori, ZCH NEWS - sursa ta de informațiiRomânia U18 a înregistrat un succes la limită în faţa selectionatei similare a Republicii Moldova, luni, 28 martie, pe stadionul municipal “Ceahlăul”, dar victoria cu 1-0 (0-0), a fost una dificilă. Moldovenii au dat o replica dârză, încercând să pună stăpânire pe mijlocul terenului. Elevii lui Costel Enache şi-au creat cele mai multe ocazii de gol, mai cu seamă în prima repriză. În partea a doua a jocului, cu toate că antrenorul nemţean a recurs la mai multe schimbări, aruncându-l în luptă şi pe pietreanul Gabriel Amariei, tricolorii au izbutit să marcheze doar o dată, în minutul 50, prin Alexandru Corban. Cu toate că s-a simțit în joc lipsa de omogenitate a echipei României, selecţionata antrenată de Costel Enache și-a mai trecut în cont cea mai mare ocazie din această repriză, prin Negrea, aproape de finalul jocului.

Partida revanşă se va disputa tot la Piatra Neamt, miercuri, 30 martie, de la ora 16:00, pe stadionul municipal “Ceahlăul”.