USL funcționează brici: PNL și PSD s-au bătut pe-un loc la CJAS

cj neamt

Prin legislație, Consiliul Județean desemnează un reprezentant în Consiliul de Administrație al Casei Județene de Sănătate. Prin protocolul USL, postul a revenit PNL. După tentativa lui Vasile Pruteanu de a ocupa locul, la care a fost nevoit să renunțe din pricină de farmacie a fiicei sale, după majorități în CJ schimbate și răschimbate, care au făcut ca si Costică Sandu să renunțe la post, ieri s-a pus din nou problema. PNL, în temeiul protocolului cu partenerii PSD, l-a nominalizat pe tânărul Gabi Vișan. Ceea ce trebuia să fie o pură formalitate, negociată și parafată, dinainte, s-a dus pe apa Sâmbetei când Emilia Arcan a anunțat că grupul PSD are și el o propunere, în persoana venerabilului Neculai Pușcașu. Când Pruteanu i-a atras atenția că ”Postul era al PNL-ului”, doamna Arcan, cu naivitate și gingășie, i-a replicat: ”Dar suntem în USL, domnu’ consilier!” Două propuneri au însemnat întocmirea a 33 de buletine de vot și periplul consilierilor în cabina cu perdeluță. Jumătate de oră mai târziu, Gabi Vișan (PNL) însumase 8 voturi, iar Neculai Pușcașu (PSD) însumase 18. 5 voturi au fost nule. Proiectul în sine a trecut cu 21 de voturi pentru și două împotrivă. Desemnarea lui Pușcașu ca reprezentant al CJ în Consiliul Casei de Asigurări a fost considerată victorie doar de Ionel Arsene, șeful PSD Neamț, care nu și-a putut ascunde bucuria – ”Așa, tată!” -, precum și de dl. consilier Pușcașu, însuși, care apreciază de fiecare dată orice reprezentare în comitete, comiții și alte grupări onorifice. (D.O.)

Autor:

Articolul precedent
Articolul următor

Ultima ora