Victor Romașcan din Suceava a câștigat Marșul Factorilor Poștali, competiție organizată în premieră la Chișinău. Evenimentul este organizat de Compania Națională „Poșta Română”, prin Fundația Poșta Română, în parteneriat cu Poșta Moldovei. Competiția a reunit la start peste 800 de poștași din România și Republica Moldova.
O performanță dosebită a obținut și nemțeanul Marius Atomei, care a reușit să se claseze pe locul al treilea.
Clasamentul ediției din acest an:
Masculin:
- Victor Romașcan (Suceava)
- Vasile Costescu (Vâlcea)
- Mihai Marius Atomei (Neamț)
Feminin:
- Marinela Szekely (Hunedoara)
- Maria Adriana Bănea (Sibiu)
- Mioara Făcăoaru (Harghita)
Cu o tradiție începută în anul 1977, Marșul Factorilor Poștali reprezintă mai mult decât o competiție sportivă. Evenimentul celebrează rolul important al factorilor poștali în comunitate și promovează valori precum profesionalismul, responsabilitatea și solidaritatea.
C.T.S.




