Prima probă a Evaluării Naționale 2026, la Limba și Literatura Română s-a desfășurat astăzi, 22 iunie.
În Neamț, 27 de candidați nu s-au prezentat la această probă. Un elev a fost eliminat din examen după ce ar fi încercat să folosească telefonul mobil în sală. O altă situație mai puțin obișnuită a vizat un navetist. Elevul a avut cursa întârziată și nu a putut ajunge la examen. Comisia a informat organele abilitate și a fost pregătit un subiect de rezervă, conform metodologiei, pentru ca elevul să poată susține examenul în condiții normale.
Elevii au primit 2 texte suport: Veronica D. Niculescu – Mesteceni de hârtie și Carmen Strungaru – Agutoki. Impresii de călătorie în Papua Noua Guinee. În baza acestor texte elevii au avut de rezolvat mai multe cerințe. La ultimul subiect, candidații au avut de scris un rezulmat al unui dintre texte,
Subiectele la această probă au fost publicate de site-ul Edupedu.
M.B.











