0:00

A devenit o modă în Liga Națională Feminină de Handbal ca Romanul să trăiască periculos, pe muchie de cuțit. Pentru a treia oară în acest sezon, HCM Roman a câștigat în ultima secundă, de această dată, cu 25-24, în fața Brăilei, echipă pe care a așteptat-o 11 etape pentru a-și lua revanșa față de înfrângerea din sezonul trecut, care a împins-o afară din play-off. După Toskovic și Mihalschi, a venit rândul Danei Băbeanu să înscrie golul decisiv în finalul întâlnirii, gol care a ridicat Romanul în clasament peste Brăila și a aruncat banca tehnică a gazdelor în extaz.

”Specialitatea casei” la HCM Roman: Victorie în ultima secundă!, ZCH NEWS - sursa ta de informații

Primarul și-a dorit victorie la un gol diferență

”Toţi ne-au lăudat, după meciul din Bucureşti. La Roman, sala va fi plină. Ne dorim victoria, indiferent la ce scor va fi. Să fie un joc frumos şi să ne bucurăm la finalul său. Noi trebuie să înscriem un gol mai mult decât adversara”, declara înaintea jocului primarul Laurențiu Leoreanu președintele de onoare al HCM Roman. ”Ai grijă ce-ți dorești … că s-ar putea să se îndeplinească”, spune un vechi proverb. Așa cum și-a dorin primarul Leoreanu, Romanul și Brăila au oferit încă un meci pe muchie de cuțit, presărat cu de toate, așa cum a fost și ultima confruntare dintre cele două formații. Cele două echipe au făcut rocadă la conducere, dar au terminat la egalitate prima repriză a meciului, 13-13, pentru ca în partea a doua echilibrul să fie total. Niciuna din cele două echipe nu s-a desprins la mai mult de un gol pe tabelă, Romanul supraviețuind în mare măsură datorită golurilor înscrise de Dana Băbeanu, 5 dintre ele din aruncări de la 7 metri. Finalul a fost incendiar, Moldovan egalând cu 30 de secunde înainte de final, după ce a recuperat o minge pe care o trimisese tot ea în bară, din aruncare de la 7 metri, însă Băbeanu a adus victoria gazdelor, în ultima secundă, din postură de extremă dreapta, cu o doză de șansă.

Evoluția scorului

Partida dintre Roman şi Brăila a fost una extrem de echilibrată, însă în care echipa oaspete a fost mai mult în avantaj, cel mai des la un gol diferenţă. HCM Roman a deschis scorul şi tot ea se afla la conducere, 3-2, în minutul 7. Din acel moment, Dunărea Brăila a preluat iniţiativa, a fost mai atentă în apărare decât partenera de joc, inclusiv în inferioritate numerică, şi scorul a ajuns la 4-7, în minutul 13. Replica gazdelor nu s-a lăsat aşteptată şi, după 5 minute, se înregistra egalitate la 7, după ce gazdele și-au corectat din mers erorile din atac. În continuare, echipa brăileană a fost cea care a avut avantaj pe tabela de marcaj, dar niciodată la mai mult de două goluri. După ce gazdele au egalat din nou, la 10, s-a mers cap la cap până la pauză, când scorul era 13-13. În minutul 30, Florentin Pera a fost sancţionat cu eliminare de două minute pentru proteste. În minutul 40, scorul era din nou egal, 18-18, după care Romanul a preluat conducerea. Echipa oaspete a întors iarăși scorul, 20-21, dar finalul a fost unul neaşteptat, pe muchie de cuţit. Dunărea a egalat la 24, când mai erau 30 de secunde de joc. Un ultim time-out cerut de Pera s-a dovedit a fi mană cerească pentru gazde, pentru a stabili strategia și ultima combinație. După o circulație rapidă a mingii pe semicerc, balonul a ajuns pe extremă la Daniela Băbeanu şi interul naţionalei a găsit acel spaţiu mic prin care să trimită mingea în plasă, 25-24, în ultima secundă! A fost încununarea efortului ei de a trage efectiv echipa după ea în obținerea unei victorii pe deplin meritate. Ce s-ar fi întâmplat, însă, dacă ar fi ratat? Greu de spus…

Mihai STOIAN

REZULTATE

În etapa a 11-a a Ligii Naţionale de handbal feminin s-au înregistrat următoarele rezultate: HCM Baia Mare – HC Zalău 30-24, Corona Braşov – CSM Unirea Slobozia 33-23, CSM Ploieşti – Mureşul Tg. Mureş 24-23, HCM Roman – Dunărea Brăila 25-24, Neptun Constanţa – U Cluj 33-28.

HCM Roman-HC Dunărea Brăila 25-24 (13-13)

HCM Roman: Băbeanu 12 goluri, Iuganu 3, Horobeț 3, Toskovic 2, Mihalschi 2, Agrigoroaie 2, Stoleru 1
HC Dunărea Brăila: Horjea 7 goluri, Moldovan 6, Perianu 6, Czeczi 2, Irimia 2, Farcău 1

CLASAMENT

1 Baia Mare      11      10            0              1        340-245       30
2 Craiova          11      10            0              1        249-212       30
3 Braşov           11      8              2              1        315-242        26
4 Bucureşti*     10      8              0              2      279-202       23
5 Roman           11      6              2              3        260-260       20
6 Brăila              11      6              0              5       301-282        1
7 Zalău              11      4              1              6        276-287        13
8 Slobozia         11      4              0              7       262-296        12
9 Ploieşti           11      4              0              7       249-284        12
10 Vâlcea          10      3              2              5       246-270        11
11 Deva             11      3              1              7        281-322        10
12 Constanţa   11      3              0              8        265-302        9
13 U Cluj           11      2              2              7        305-341        8
14 Mureşul       11      0              0              11      245-328        0

*CSM Bucureşti a fost penalizată cu un punct pentru nerespectarea unei anumite cerinţe din regulament

Articolul precedentCrucea Roșie: mere pentru bolnavi și asistați social