0:00

La Târgu Jiu, Ceahlăul a arătat, în sfârșit, ca o echipă de Liga I: motivată, organizată și decisă să obțină cele trei puncte sau măcar unul. Meciul a consemnat și câteva premiere: fundașul Andrei Dumitraș a marcat primul său gol pentru Ceahlăul, după 91 de meciuri în prima ligă, iar pietrenii au câștigat primul lor joc din istoria partidelor directe contra Pandurilor. Pregătirea fizică pare să fi fost punctul forte al echipei antrenate de Florin Marin, care rămâne antrenorul principal al pietrenilor și pentru etapa a treia, când, la Piatra Neamț, va veni Dinamo.

Schimbare la 180°! Pandurii Tg. Jiu – Ceahăul: 0-1 (0-0)., ZCH NEWS - sursa ta de informații

Mutările câștigătoare ale lui Florin Marin

Florin Marin are, indiscutabil, meritele sale în a redresa echipa după o săptămână nu prea liniștită petrecută ca antrenor al Ceahlăului. A coborât în iarbă convins fiind că nu avea ce pierde și cam pe acest calapod și-a pregătit și jucătorii, aceiași care, în primele două etape, arătaseră ca niște ”jaloane” în patidele cu ”U” Cluj și ASA Tg. Mureș. Apoi, cunoscând foarte bine potențialul jucătorilor, a făcut toate schimbările pe care și noi le-am anticipat: l-a titularizat pe Slavikas Vaidas, fundaș pe banda stângă, iar pe Lucian Cazan, cel mai bun jucător după primele două etape, l-a trimis în centrul apărării, pentru a fi la post în cazul eventualelor erori ale lui Andrei Marc și pentru a-l capacita pe acesta să-l neutralizeze pe Matuleivicius. În poartă l-a titularizat pe Calancea, iar în centrul mijlocașilor i-a păstrat închizători pe Achim și Onciu, dar i-a dat încredere lui Ștefănescu pentru fazele de atac și libertate de mișcare, pe o rază mare de acțiune, în terenul advers. După pauză, l-a determinat pe argentinianul Lopez Garcia să joace și să țină de minge, lucru de care echipa avea nevoie după golul lui Dumitraș, convins fiind că argentinianul va face tot ce depinde de el să-i recâștige încrederea. În fine, în linia ofensivă, contrar tuturor previziunilor, l-a titularizat pe Andrei Pavel. A fost mișcarea care a ținut în permanență trei fundași pe masivul vârf pietrean, care a jucat un rol tactic esențial în mecanismul lui Florin Marin. În primul rând, fundașii gorjenilor nu au putut participa la fazele ofensive, penru a crea superioritate, iar în faza ofensivă a creat spații pentru șut mijlocașilor ofensivi și nu mult i-a lipsit lui Popadiuc să marcheze chiar în debutul meciului.

Ceahlăul putea marca în debutul jocului

Categoric, după ocaziile avute în primul sfert de oră, la peste 40° la nivelul gazonului, Ceahlăul merita să înscrie. Popadiuc a ratat primul, în minutul 2, când s-a aflat liber în centrul careului advers, apoi, câteva minute mai târziu, când a șutat din unghi, iar Stanca nu a putut decât să respingă în corner. Răduț a ratat ce mai mare ocazie a gazdelor, când, liber în centrul careului, a reluat cu capul, dar Calancea a respins în corner. Apoi, același Calancea, în finalul primei reprize, a scos din vinclu șutul din alergare al căpitanului Nistor, dând încredere colegilor.

Repriza a doua avea să fie expresia pragmatismului antrenorului Florin Marin, care a sacrificat spectacolul în favoarea celor trei puncte. Dacă Pandurii s-au aruncat în atac cu toate liniile, tehnicianul principal al pietrenilor i-a aruncat în luptă pe experimentații Gheorghiu și Garcia, iar golul avea să vină în minutul 63, după o fază braziliană creată de Dumitraș. Fundașul dreapta al pietrenilor, după ce și-a depășit mijlocașul de bandă stângă, venit la închidere, a intrat în centru, printre fundașii centrali și a șutat sec, la colțul lung, pe lângă Stanca, ieșit la blocaj.

Era 0-1, scor care i-a făcut pe spectarorii de la Târgu Jiu să-și apostrofeze jucătorii. Până la finalul jocului, tot Ceahlăul avea să fie mai periculoasă, pentru că, pe fondul atacurilor stereotipe ale gazdelor, în minutele de prelungire, Pavel a intrat în dribling în careu, și-a prelungit mingea și i-a dat posibilitatea lui Momicilovic să intervină. Judecând după desfășurarea ostilităților, a fost o victorie logică, obținută pe fondul unui joc organizat, aproape fără greșeală. Jucătorii pietreni au demonstrat că pot învinge orice adversar, pentru că, în actualul campionat, în afară de Steaua, Petrolul și Astra, toate echipele vor avea probleme. Este adevărat că adversarii și-au dat tot concursul, prin jocul prestat și neînțelegerile din teren, la victoria Ceahlăului.

Echipele:
Pandurii
: Stanca – Unguruşan, Elton, Christou (min. 68 – Shalaj), Momcilovici – Breeveld – Buleică (min. 71 – Iorga), Nistor, Răduţ, Nicoară (min.68 – M. Roman II) – Matulevicius.

Ceahlăul: Calancea – Dumitraş, Marc, Cazan, Slavickas – Onciu, Achim – Popadiuc (min. 65 – Gheorgiu), Ştefănescu (min.57 – Garcia), Chitoşcă (min. 84 – Tăbăcariu) – A. Pavel.

A marcat: Dumitraș, în minutul 63.

Mihai STOIAN

Declarații după joc

Petre Grigoraș, tehnicianul echipei Pandurii Târgu Jiu, a declarat sâmbătă seară, după meciul cu Ceahlăul Piatra Neamţ, că este o ruşine felul în care s-a prezentat formaţia sa şi că evoluţia elevilor săi a fost lamentabilă. ”Catastrofal pentru noi! A fost o ruşine cum ne-am prezentat în această seară. Mi-e foarte greu acum să explic o astfel de evoluţie lamentabilă. Nici nu cred că am avut astăzi o evoluţie, nu ştiu de ce ne-am prezentat. Din păcate, am dezamăgit total. Din toate punctele de vedere, şi ca atitudine, şi ca joc, şi ca mentalitate. Nu ştiu dacă am mai suportat o astfel de ruşine în cariera mea de antrenor. Nu aveam cum să scoatem un rezultat bun, la felul cum ne-am prezentat. Dacă ne prezentăm la meciul următor cum ne-am prezentat azi, cred că va fi scorul campionatului”, a spus Petre Grigoraş.

De cealaltă parte, antrenorul echipei Ceahlăul Piatra Neamţ, Florin Marin, s-a declarat bucuros de faptul că a înregistrat o victorie în primul meci de după preluarea conducerii tehnice a formaţiei nemţene: ”Mă bucur că am debutat cu dreptul, am obţinut trei puncte importante. În acest timp scurt, am reuşit să le redau încrederea jucătorilor, să îi motivez bine pentru joc. Eu cunoşteam foarte bine echipa, am participat la antrenamentele echipei şi de aceea s-a luat decizia să devin antrenorul echipei. Cred că i-am surprins pe adversari, pentru că ei au luat jocul prea ușor”.

Omul meciului: portarul Calancea

Portarul Ceahlăului, Nicolai Calancea, titularizat în poarta pietrenilor de antrenorul Florin Marin, a fost declarat omul meciului. Prin intervențiile avute în prima repriză, la lovitura de cap al lui Răduț, dar mai ales la șutul lui Nistor, în finalul primei reprize – scos, printr-un reflex miraculos – a dat încredere echipei. Prestația sa e de apreciat, pentru că a avut în față un atacant central bătăios și foarte bun la jocul de cap, dar Calancea a parat numeroase tentative de centrare în careul Ceahlăului, ajutat de fundașii centrali Marc și Cazan. Cu un plasament exact și cu mult calm, și-a așezat bine defensivă, iar la finalul jocului de la Târgu Jiu și-a felicitat coechipierii pentru victorie. Pe portarul naționalei Moldovei îl așteaptă un examen mai greu în etapa viitoare, când, la Piatra Neamț, va veni Dinamo.

(M.S.)

Articolul precedentNoi schimbări în Educație: Interdisciplinară și la clasa a II-a