Revine canicula în toate județele Regiunii Nord-Est

Administrația Națională de Meteorologie (ANM) a emis avertizare cod galben care vizează aproape jumătate din țară, inclusiv Regiunea Nord-Est, iar pentru 16 august se anunță val de căldură persistent, precum și disconfort termic ridicat.

Revine canicula în toate județele Regiunii Nord-EstValul de căldură se va menține în nordul Crișanei, Maramureș, Moldova și local în Transilvania și Muntenia, unde temperaturile maxime vor fi în general de 34-7 de grade. Disconfortul termic va fi ridicat, iar indicele temperatură-umezeală (ITU) se va situa în jurul pragului critic de 80 de unități. Local minimele nu vor coborî, în general, sub 20 de grade”, conform ANM.

Valorile termice ridicate se vor menține și în următoarea perioadă în cea mai mare parte a țării și este foarte probabil ca specialiștii să prelungească atenționările emise. (G.S.; HARTA: ANM)

Autor:

Vlad Bălănescuhttp://www.zch.ro
Vlad Bălănescu este administratorul și redactorul șef al site-ului zch.ro. Este doctor în economie și se ocupă în principal de redactarea de materiale din acest domeniu dar și de analize de natură politică, educațională sau administrativă. De mai mult de șase ani scrie pentru site-urile www.mesagerulneamt.ro și www.zch.ro și săptămânalul Mesagerul de Neamț.

Ultima ora