Primarul Adrian Niță a anunțat că mieruri, 24 iunie 2026, a fost semnat contractul de finanțare a proiectului „Reabilitarea și conservarea patrimoniului cultural și introducerea în circuitul turistic a arealului istoric Curtea Domnească”, în valoare de 46.043.371,32 lei. Finanțarea este asigurată prin Programul Regional Nord-Est 2021-2027, sub coordonarea Agenției pentru Dezvoltare Regională Nord-Est. „Inima orașului nostru, locul plin de istorie și amintiri dragi nouă tuturor, intră într-un amplu proces de modernizare. Am semnat contractul de finanțare pentru reabilitarea Curții Domnești. Este un proiect de suflet pe care l-am depus anul trecut și pentru care am muncit mult ca să devină realitate. Vorbim despre o investiție masivă, cu o valoare totală de 46 de milioane de lei, din care am reușit să atragem nu mai puțin de 39 de milioane de lei din fonduri europene nerambursabile! Asta înseamnă că vom moderniza acest simbol al orașului cu bani europeni, fără să punem presiune pe bugetul local”, a transmis edilul.
A continuat, precizând că ceea reprezintă Curtea Domnească nu este doar un punct pe hartă sau un monument vizitat de turiști, este locul care definește pietrenii, care adăpostește instituții de cultură, școli, clădiri administrative și monumente istorice, fiind un motiv de mândrie pentru localnicii ce numesc Piatra-Neamț „acasă”. Durata de execuție a lucrărilor este de 24 de luni. Investiția vizează reabilitarea și conservarea următoarelor obiective din arealul istoric Curtea Domnească: zidul de incintă al Curții Domnești – lungime totală conservată de aproximativ 227 metri (183 metri pe strada Dr. Dimitrie Ernici și 44 metri în Parcul Ștefan cel Mare), Biserica Domnească „Nașterea Sf. Ioan Botezătorul”, strada Dr. Dimitrie Ernici – refacerea sistemului rutier și a infrastructurii urbane, Pasajul Ștefan cel Mare, Parcul Ștefan cel Mare și pavimente noi pe o suprafață de peste 8.300 de metri pătrați.
„Acum, că avem finanțarea europeană asigurată, dăm drumul imediat la licitație. Pe această cale, invit toate firmele serioase, cu experiență și capacitate de a realiza astfel de lucrări complexe, să se înscrie la licitație. Îmi doresc parteneri care să pună aceeași pasiune în muncă așa cum o facem și noi pentru comunitate! Așa cum v-am obișnuit, vă țin la curent cu fiecare etapă de pe șantier. Rămânem aproape, analizez toate sesizările voastre și continuăm să construim împreună orașul pe care îl merităm!”, a mai declarat primarul Adrian Niță.
Din valoarea totală de 46.043.371,32 lei (inclusiv TVA), contribuția municipiului este de 7.865.437,18 lei, care include cheltuieli neeligibile din start de 7.086.295,63 lei și cofinanțarea obligatorie de 2% din valoarea eligibilă, adică 779.141,55 lei. Rămâne de văzut ce va rezulta după toate reabilitările, având în vedere că un proiect asemănător a fost realizat cu ceva ani în urmă, dar calitatea lucrărilor a lipsit nepermis de mult. Vechiul proiect a prevăzut restaurarea mai multor clădiri emblematice, precum Teatrul Tineretului, Muzeul de Etnografie, Muzeul de Artă, Turnul Clopotniță și contruirea Muzeului Curții Domnești în fostele hrube din imediata apropiere a Colegiului „Petru Rareș”. Lucrările au început în vara anului 2010, trebuiau să se încheie în 42 de luni, dar termenul nu a fost respectat, printre motive fiind descoperirea în zonă a unui cimitir medieval și procedurile extrem de birocratice pentru obținerea fondurilor europene. La acestea s-a mai adăugat și neseriozitatea unor constructori. Finanțarea a fost de 31,3 milioane de lei, fiind asigurată prin Programul Operaționel Regional.
Dan Sofronia

