Candidații de 10,00 la examenele naționale de Bacalaureat și Evaluare Națională ar urma să primească și anul aceste stimulente financiare. Propunerea de hotărâre de guvern a fost pusă în consultare publică pe site-ul oficial al Ministerului Educației și Cercetării (MEC) și prevede o sumă de 5.000 de lei pentru media 10,00 la Bacalaureat și 2.000 de lei la Evaluarea Națională.
Sumele prevăzute sunt aceleași din ultimii patru ani (2022).
12 de 10,00 la Bac în Regiunea de Nord-Est
În patru din cele șase județe din Regiunea de Nord-Est (Moldova) au fost absolvenți de liceu care au obținut media maximă la examenul de Baclaureat:
- 4 din județul Bacău;
- 4 din județul Suceava;
- 3 din județul Iași;
- 1 din județul Neamț.
În județele Vaslui și Botoșani nici un candidat nu a reușit să obțină media 10,00.
Pentru a acoperi stimulentul de 5.000 de lei/absolvent, Ministerul Educației și Cercetării va trebui să cheltuie 60.000 de lei din bugetul destinat acestor stimulente pentru cei 12 din regiune.
Numai un absolvent din Iași va primi stimulentul de 2.000 de lei
Numai 7 elevi au obținut media 10,00 la Evaluarea Națională, anul acesta, la nivel național și numai unul este din Moldova, de la un gimnaziu din județul Iași. Acesta ar putea beneficia de stimulentul de 2.000 de lei.
Este cel mai mic număr de absolvenți cu medii maxime din 2013 încoace, apreciază jurnaliștii de la site-ul edupedu.ro.
Așadar, pe ambele stimulente, în Regiunea de Nord-Est a țării, MEC ar trebui să aloce o sumă totală de 62.000 de lei pentru acoperirea valorii acestor stimulente financiare pentru performanțele obținute la cele două examene naționale din această vară.
Angela Croitoru





