Primarul Andrei Carabelea i-a oferit o diplomă de apreciere medicului Ștefan Gheorghincă

Medicul Ștefan Gheorghincă, urolog și șef secție în cadrul Spitalului Județean de Urgență Piatra-Neamț a fost premiat astăzi de primarul Andrei Carabelea în cadrul ședinței de Consiliu Local. Acesta a primit o diplomă de apreciere pentru activitatea pe care o desfășoară în cadrul  Spitalului Județean și pentru contribuția la îmbunătățirea serviciilor medicale în cadrul secției Urologie.

Dr. Ștefan Gheorghincă este din 2019 medic urolog la Spitalul Județean de Urgență Piatra-Neamț, iar în prezent este șeful secției Urologie. Este născut în Piatra-Neamț și absolvent al Universității de Medicină și Farmacie Grigore T. Popa  din  Iași, oraș unde a și lucrat ca medic rezident, după care s-a reîntors în Piatra-Neamț.Primarul Andrei Carabelea i-a oferit o diplomă de apreciere medicului Ștefan Gheorghincă S-a remarcat încă de la început prin grija față de pacienți și dedicarea cu care își practică meseria. A făcut demersuri și a depus eforturi susținute pentru transformarea compartimentului Urologie în secție, pentru a putea răspunde numărului mare de solicitări. S-a implicat în dotarea secției cu aparatură  modernă care a făcut posibilă realizarea la Piatra-Neamț a unor intervenții chirurgicale efectuate anterior doar în marile spitale din țară. În paralel a realizat investiții care să crească gradul de confort al pacienților în perioada spitalizării.Primarul Andrei Carabelea i-a oferit o diplomă de apreciere medicului Ștefan Gheorghincă

Din aceste motive este apreciat atât de pacienți cât și de colegi, care încearcă să îl susțină în realizarea obiectivelor pe care și le-a propus. Din partea acestora a venit și propunerea de a-l premia pentru contribuția la îmbunătățirea și chiar salvarea vieții pacienților din Piatra-Neamț și nu numai.

Primarul Andrei Carabelea i-a oferit o diplomă de apreciere medicului Ștefan Gheorghincă

„Domnul doctor este un exemplu că și în Spitalul Județean din Piatra-Neamț se poate și mai este o umbră de speranță și de încredere. L-am invitat pe domnul doctor pentru a-l felicita și pentru a-i mulțumi în numele întregii comunități pietrene și nemțene pentru profesionalismul și dăruirea cu care își face datoria. Am auzit numeroase cuvinte de laudă la adresa dumnealui din partea pacienților tratați și a colegilor, de aceea îi oferim simbolic această diplomă de apreciere, îi dorim cât mai multe obiective realizate și mult succes în carieră.” a declarat primarul Andrei Carabelea.

Autor:

Vlad Bălănescuhttp://www.zch.ro
Vlad Bălănescu este administratorul și redactorul șef al site-ului zch.ro. Este doctor în economie și se ocupă în principal de redactarea de materiale din acest domeniu dar și de analize de natură politică, educațională sau administrativă. De mai mult de șase ani scrie pentru site-urile www.mesagerulneamt.ro și www.zch.ro și săptămânalul Mesagerul de Neamț.

Ultima ora

Cum citești corect detaliile unei polițe și eviți surprizele neplăcute

Într-o zi obișnuită, puțini oameni își propun să compare...

79 de percheziții DIICOT pentru acuze de grup infracțional și contrabandă

Procurorii DIICOT au descins pe 13 august în 79...

Neamț. Un conflict între concubini s-a încheiat cu o lovitură de cuțit

Un bărbat a fost înjunghiat de concubina sa în...

Bacău. Dezastru ecologic pe albia râului Siret – exploatări ilegale și depozitări masive de deșeuri

Au fost descoperite „exploatări ilegale, depozitări masive de deșeuri...