0:00

Primarul Anton Covasan i-a convocat pentru meciul demonstrativ contra prietenilor ex-stelistului Alex Bourceanu pe fostele glorii ale Ceahlăului, care, în urmă cu 15 ani, terminau la egalitate, scor 1-1 și 0-0, dubla cu Juventus Torino din Cupa UEFA Intertoto: Ovidiu Marc, Costel Ilie, Vali Avădanei, Codruț Domșa, au fost spijiniți de generația anilor ’70, cu Lucian Amarghioalei, fost și el în atacul Stelei, Baba Ungureanu și maseurul Gheorghe Matache, pe banca tehnică.

Prietenii lui Bourceanu  mai tari ca ai primarului  Covasan, ZCH NEWS - sursa ta de informații
De partea cealaltă ex-stelistul Alexandru Bourceanu și-a găsit noi valențe,  de antrenor, de pe margine dovedindu-se un adevărat motor pentru echipa, supervizată din tribuna oficială a stadionului din Dămuc, de Ana Maria Prodan. ”Hai, bagă alunecare!”, ”Du-te singur!”, ”Dă la poartă!”, ”Aleargă!”, au fost principalele îndemnuri ale lui Bourceanu, în timp ce fostele glorii ale Ceahlăului s-au încurajat singuri, unii pe alții: ”Hai că se răcesc fripturile”, sau ”Se încălzește vinul”.

Oarecum firesc, prietenii lui Bourceanu au deschis scorul, dar în prima repriză foștii jucători ai Ceahlăului, au egalat prin torpila lui Avădanei, de la mijlocul terenului. La pauză a fost 3-1, pentru prietenii lui Bourceanu, iar în repriza a doua, oricât s-a străduit maseurul Gheorghe Matache, prietenii primarului Covasan au cedat cu scorul de 2-8. Finalul meciului demonstrativ, l-a avut în prim-plan pe Lucian Amarghioalei care a înscris în stil de mare vârf, după o cursă pe extremă finalizată cu un șut la colțul lung, în aplauzele asistenței. (C. SOROCEANU; FOTO: G. CRĂCANĂ)