Acasă NEAMȚ PRELIMINARII FUTSAL România-Olanda 1-1 şi Kazahstan-Albania 4-0

PRELIMINARII FUTSAL România-Olanda 1-1 şi Kazahstan-Albania 4-0

0:00

România a debutat cu un egal în preliminariile pentru Cupa Mondială de Futsal. În partida disputată miercuri, 23 noiembrie, în Sala Polivalentă din Piatra Neamţ, selecţionată noastră a încheiat 1-1 (1-1) cu Olanda. Au marcat: Stoica/Velseboer. Scorul menţine România în lupta pentru calificare.

PRELIMINARII FUTSAL România-Olanda 1-1 şi Kazahstan-Albania 4-0, ZCH NEWS - sursa ta de informațiiLa partidă au asistat 1.500 de spectatori. Olanda a deschis scorul, apoi Stoica, căpitanul României, a egalat cu un voleu fenomenal în vinclu. Repriza secundă a aparţinut complet României, am avut şi o bară prin Savio, dar rezultatul a rămas egal.

În primul meci al zilei, Kazahstan a depăşit categoric Albania, scor 4-0 (1-0). Au marcat: Akbalikov, Taynan, Douglas Junior şi Tursagulov. A fost o partidă dominată 100% de Kazahstan, dar şi Albania a avut o bară în prima repriză, iar în debutul reprizei secunde chiar ocazia egalării. Apoi albanezii au căzut fizic, iar experimentata Kazahstan s-a impus detaşat.

CLASAMENT

1 KAZAHSTAN 1 1 0 0 4-0 3
2 România 1 0 1 0 1-1 1
3 Olanda 1 0 1 0 1-1 1
4 Albania 1 0 0 1 0-4 0

Astăzi au loc meciurile Olanda-Kazahstan (16:30) şi România-Albania (19:00). Intrarea la meciuri este liberă. (M. CONSTANTINESCU; FOTO: FRF)