Plan de măsuri pentru combaterea efectelor caniculei prezentat de Prefectura Neamț

Zilele următoare se anunță dificile din cauza caniculei, temperaturile maxime în județul Neamț urmând a ajunge la maxime de peste 35 de grade Celsius. De luni, în majoritatea țării și în Neamț a fost dat cod roșu, ANM anunțând temperaturi care se vor apropia de maximele istorice pentru această perioadă a anului.

În aceste condiții, Prefectura Neamț a dat un comunicat în care anunță măsuri pentru combaterea efectelor caniculei, pe care îl puteți citi integral mai jos.

„Instituția Prefectului Județului Neamț, prin Comitetul Județean pentru Situații de Urgență (CJSU), a adoptat Hotărârea nr. 06 din 25 iunie 2026, prin care se instituie un plan riguros de acțiuni pentru gestionarea riscurilor provocate de valul de căldură persistent, caniculă, secetă hidrologică și pedologică.

Directive pentru autoritățile locale

Plan de măsuri pentru combaterea efectelor caniculei prezentat de Prefectura NeamțÎn conformitate cu Hotărârea CJSU nr. 06/2026, comitetele locale pentru situații de urgență au obligația de a se întruni în ședințe extraordinare pentru a implementa următoarele măsuri:

• Gestionarea resurselor de apă: Identificarea surselor suplimentare de alimentare, monitorizarea calității apei din fântâni și punerea în aplicare a planurilor de restricții în perioadele deficitare. La nevoie, se vor asigura cisterne pentru transportul apei pentru populație.
• Prevenirea incendiilor: Instruirea serviciilor voluntare privind prevenirea incendiilor la miriști și vegetație uscată, cu interzicerea utilizării focului deschis în astfel de condiții. De asemenea, se va constitui o rezervă de forțe și mijloace pentru intervenții de lungă durată la fondul forestier și culturile agricole.
• Protecția populației și a angajaților: Organizarea de puncte medicale de prim-ajutor în spații climatizate, vizibil semnalizate, pentru perioadele de Cod Galben și Portocaliu. Totodată, se va monitoriza respectarea prevederilor legale privind protecția persoanelor încadrate în muncă în perioadele cu temperaturi extreme, conform OUG nr. 99/2000.
• Restricții pentru evenimente: Manifestările publice în aer liber trebuie desfășurate în afara intervalului orar critic 11:00-18:00, pe durata codurilor de caniculă.

Conform planului de măsuri, autoritățile locale au obligația de a organiza asistență directă pentru cetățeni:

• În fiecare unitate administrativ-teritorială se va pregăti cel puțin un punct medical de prim-ajutor și adăpostire a populației.
• Aceste puncte trebuie activate obligatoriu în perioadele de caniculă.
• Spațiile destinate acestui scop trebuie să fie climatizate, vizibil semnalizate și dotate cu apă potabilă care să fie distribuită gratuit către cetățeni.
• Aceste puncte trebuie să fie organizate în locații accesibile, precum biserici, farmacii, școli, grădinițe, supermarketuri sau alte instituții publice.

Recomandări pentru populație

Autoritățile îndeamnă cetățenii să respecte măsurile de prevenire pentru a-și proteja sănătatea:

  • Deplasări: Se recomandă evitarea expunerii la soare și a efortului fizic intens între orele 11:00 – 18:00; deplasările trebuie făcute, pe cât posibil, în primele ore ale dimineții sau seara.
  • Hidratare și alimentație: Consumați 1,5-2 litri de lichide pe zi (apă, sucuri naturale, ceaiuri călduțe) și evitați băuturile cu cofeină, zahăr în exces sau alcoolul. Mâncați echilibrat, cu accent pe fructe, legume și iaurt, evitând grăsimile.
  • Îmbrăcăminte: Purtați haine lejere, subțiri, de culori deschise, pălării și ochelari de soare.
  • Monitorizare: Mențineți legătura cu persoanele vârstnice sau cu dizabilități pentru a vă asigura de starea lor de sănătate. Nu lăsați copiii sau animalele de companie singure în autoturisme.

Plan de măsuri pentru combaterea efectelor caniculei prezentat de Prefectura NeamțÎncepând de luni, pe fondul Codului Roșu, solicit tuturor primarilor să se asigure că punctele medicale de prim-ajutor și adăpostire sunt funcționale, climatizate, vizibil semnalizate și dotate cu apă potabilă gratuită. Totodată, îi rog pe nemţeni să limiteze la maximum deplasările mai ales în intervalul orar 11:00-18:00 și să evite orice efort fizic intens în plin soare. De asemenea, vă îndemn să fiți atenți la vecinii vârstnici sau la persoanele cu afecțiuni medicale și să anunțați autoritățile dacă observați că cineva are nevoie de ajutor”, a declarat prefectul judeţului Neamţ, Maria Apostol”.

Autor:

Vlad Bălănescuhttp://www.zch.ro
Vlad Bălănescu este administratorul și redactorul șef al site-ului zch.ro. Este doctor în economie și se ocupă în principal de redactarea de materiale din acest domeniu dar și de analize de natură politică, educațională sau administrativă. De mai mult de șase ani scrie pentru site-urile www.mesagerulneamt.ro și www.zch.ro și săptămânalul Mesagerul de Neamț.

Ultima ora