0:00

Petrolul – Ceahlăul: 1-1 (1-0). Egal cu o echipă multinaţională, ZCH NEWS - sursa ta de informații

Ceahlăul a reușit să nu piardă la Ploiești în etapa a V-a a Ligii I, după ce a fost condusă cu 1-0, din minutul 6, grație golului marcat de Hamza. Pietrenii au egalat după pauză, la primul șut pe spațiul porții, în minutul 73, prin Golubovic. Petrolul, formată din 11 jucători străini, a atacat în valuri poarta apărată de Jovic, dar defensiva Ceahlăului s-a apărat fără greșeală. Curios este faptul că nemțenii au marcat după ce au fost chemați la marginea terenului pentru o ”repriză de vitaminizare”.

Petrolul – o echipă multinațională

Vasile Miriuță, Victor Asamoah, vitaminele, pregătirea fizică, forța grupului de jucători, axul central: Cânu, Marc, Achim, Golubovic, Jula, considerat a fi unul din cele mai solide din Liga I, au dat fiori Petrolului. Cosmin Contra a rămas fără victorie pe stadionul „Ilie Oană” de o lună de zile și a făcut modificări în formula de start: l-a ținut pe bancă pe Gicu Grozav și a trimis în teren ”11 stranieri”. Cu o veritabilă multinațională braziliano-franceză-spaniolo-portugheză-marocană, Petrolul a început jocul, așa cum se aștepta toată lumea, fără perioada de tatonare, în forță, cu atacuri în valuri. Golul a venit firesc, după o centrare a lui Boudjemaa la marginea careului mic, în urma căreia Hamza i-a luat fața lui Marc și a lovit balonul cu fruntea la colțul scurt: 1-0. ”Lupii galbeni” au dorit apoi să încheie prea repede conturile, ”biciuiți” de o galerie care nu a avut răbdare niciodată cu favoriții. Ratările s-au ținut lanț, dar cu fiecare atac, apărarea pietrenilor a prins încredere. Pe contraatac Constantinescu a dat fiori gazdelor, iar ocazia primei reprize a ratat-o Cânu, care a reluat peste poartă din marginea careului mic, o centrare din corner. Vasile Miriuță a schimbat primul, trimițându-l în teren pe Gheorghiu în locul lui Chitoșcă, iar flancul stâng al apărării nemțenilor, de unde au venit cele mai periculoase centrări în fața porții, nu s-a mai clătinat. Repriza s-a terminat cu un veritabil asediu la poarta apărată de Jovic, dar defensiva pietrenilor a ieșit cu bine din fiecare atac.

Joc la rezultat

La reluare Jovic a a vut o intervenție excelentă la șutul lui Abel, la firul ierbii, mingea fiind deviată de portarul nemțenilor în bară. Ușor-ușor, însă, Ceahlăul a ieșit din corzi, pe flancuri, iar la prima ocazie a reprizei secunde a egalat, reducând la tăcere asistența. După o repriză scurtă de vitaminizare la marginea terenului, Cazan a centrat în careu, la bara a doua, Constantinescu a așezat mingea pentru voleul lui Golubovic, iar șutul căpitanului Ceahlăului s-a dus perfect, în stâlpul din dreapta porții apărată de Pecanha și a intrat cuminte în poartă: 1-1. Au urmat atacurile fără orizont ale Petrolului, fiind clar pentru toată lumea că punctul nu mai putea scăpa Ceahlăului, după introducerea în teren a lui Ichim, în ultimul sfert de oră. Nici ieșirea neinspirată a lui Jovic, la un aut aruncat în careu, în minutele de prelungire, nu a mai modificat nimic din rezultatul muncit, care aduce un punct echipei pietrene. Punct nesperat, spun unii, dar așteptat de Vasile Miriuță, care a pus mai presus pragmatismul și a strâns cu echipa punct după punct în clasament pentru o iarnă liniștită.