Actualizare: Din cauza incendiului, alimentarea cu energie electrică a fost întreruptă în clădirea afectată, iar pacienții au fost mutați în celălalt pavilion al spitalului, care nu a suferit pagube.
Știre inițială: Un incendiu izbucnit astăzi, 30 aprilie, la mansarda Spitalului CFR Pașcani a determinat evacuarea de urgență a 62 de pacienți de către cadrele medicale, în timp ce 17 angajați ai unității s-au autoevacuat. Incidentul a avut loc la ora 14:11, când Dispeceratul integrat ISU – SMURD – SAJ Iași a fost alertat prin 112 cu privire la izbucnirea focului într-un cabinet medical individual situat la mansarda clădirii.
Potrivit informațiilor transmise de ISU Iași, la fața locului au fost trimise trei autospeciale de intervenție și stingere cu apă și spumă, o autoplatformă pentru salvări de la înălțime și un echipaj medical de la SAJ Iași. În total, 16 pompieri militari au acționat pentru gestionarea situației. A fost activat și Planul Roșu de Intervenție, ceea ce a dus la suplimentarea forțelor cu echipaje din cadrul Detașamentului de Pompieri Târgu Frumos.
Reprezentanții ISU Iași au declarat că: „la ora 14:37, incendiul a fost localizat de către forțele de intervenție ale ISU Iași. Incendiul se manifesta la nivelul mansardei, într-o încăpere de aproximativ 40 mp având destinația arhivă, cu degajare de fum la mansardă (suprafața afectatată aproximativ 200 mp). La ora 14:58, incendul a fost lichidat de către forțele ISU”.
Din fericire, nu s-au înregistrat victime, iar evaluarea preliminară indică faptul că nu este necesară relocarea pacienților către alte unități spitalicești. Planul Roșu a fost dezactivat oficial la ora 15:58, iar situația este acum sub control.
Denisa POPA