Negocieri pentru fostul Club al Elevilor Roman

Autoritățile locale romașcane caută soluții pentru ca două grădinițe din Roman să fie mutate într-un alt sediu, cea mai optimă soluție fiind fostul Club al Elevilor, retrocedat din 2006 Arhiepiscopiei Bisericii Armene. La finele lunii trecute, Primăria Roman a încheiat un parteneriat cu Biserica pentru a realiza un studiu de fezabilitate care să determine cheltuielile necesare pentru consolidarea clădirii.

“Clădirea de pe Cuza Vodă în care funcționează grădinița are probleme la structură, în zonă acumulându-se apă la fundație, iar ea fiind construită pe un beci. Vorbim de o clădire monument istoric și nu se pune vorba să o demolăm. Pentru a-i proteja pe cei mici, fiind probleme și la tavan – realizat pe structură de lemn umplut cu stuf, am proiectat un tavan fals. Vom face o expertiză pentru a ne da seama exact ce probleme sunt și la structură. În plus, grădinița de pe Ion Ionescu de la Brad este retrocedată și trebuie să identificăm o soluție și pentru mutarea acestor copii”, a declarat Ovidiu Bojescu, city-manager al municipiului.

Autoritățile locale caută de mai bine de un an soluții pentru cele două grădinițe, fiind nevoie de o clădire spațioasă, dar care să se situeze în apropierea celor două străzi. După negocieri cu Biserica Armeana, reprezentanții acesteia din urmă permit acum Primăriei Roman să realizeze o expertiză asupra fostului Club al Elevilor.

„Am primit acordul Bisericii de a efectua studiul asupra stării clădirii. În funcție de sumele ce vor fi stabilite, vom vedea cum se vor desfășura negocierile privind o înțelegere prin care să preluăm clădirea, a mai spus administratorul public.

Primarul Laurențiu Leoreanu și-a exprimat și cu alte ocazii intenția de a prelua în administrare imobilul pentru cel puțin 10 ani, iar costurile de reabilitare a clădirii să fie scăzute din chiria pe care administrația ar urma să o plătească proprietarului. Totuși, în 2007, chiriaș aici era Inspectoratul Școlar, pentru care s-a cerut o mărire a prețului de ocupare a clădirii de la 500 de lei la 15.000 de lei, moment în care Clubul Elevilor a fost mutat într-un alt spațiu. (C. MATEI)

Autor:

Ultima ora

Bacău. Doi răniți în spital, după o coliziune în trafic, la Oituz

Pompierii militari băcăuani au fost solicitați să intervină în...

Botoșani. Colet suspect în apropierea sediului Jandarmeriei

„Pirotehniștii din cadrul SRI intervin pentru verificarea unui «colet...

Video. Până la finalul anului s-ar putea circula, pe autostrăzi, de la București la Pașcani!

Conducerea CNAIR spune că, până la sfârșitul anului 2026,...