NEAMŢ: Tratamente de aproape 71 de miliarde de lei în străinătate

cjas neamt 017.073.300 lei. Atât a decontat Casa Județeană de Asigurări de Sănătate pentru tratamentele nemțenilor în străinătate, anul trecut. Asigurații nemțeni au beneficiat de servicii medicale, în baza acordurilor internaționale, în Austria, Italia, Germania, Slovacia, Grecia, Elveția, Luxemburg, Marea Britanie, Danemarca, Belgia, Franța, Suedia, Ungaria, Malta, Cipru, Finlanda, Portugalia, Cehia, Bulgaria. Tratamentele au fost decontate de către CAS Neamț pe baza cardului european de asigurări sociale de sănătate (CES), a certificatului provizoriu de înlocuire a cardului (CIP), ori în baza formularelor specifice de tratament în cadrul țărilor membre UE sau SEE.

În cursul anului 2014, CAS Neamț a emis asiguraților 86 de formulare europene în baza cărora aceștia au beneficiat de tratamente în străinătate:

– 12 formulare E 112 pentru Germania, Belgia, Italia, Austria, Franța

– 47 formulare E 121pentru Italia, Irlanda, Germania, Austria, Spania, Franța

– 17 formulare E 106 pentru Germania și Olanda

De la 1 ianuarie 2013 până ieri, 22 ianuarie, CAS Neamț a emis aproximativ 10.000 de carduri europene de asigurări de sănătate.

În conformitate cu prevederile cuprinse în Metodologia de trimitere a unor categorii de bolnavi pentru tratament în străinătate, trimiterea bolnavilor pentru tratament în statele membre UE sau SEE, se aprobă de Ministerul Sănătății numai pentru afecțiunile care nu pot fi tratate în țară, pe baza unei documentații medicale bine întocmite. Este bine de știut, pentru cei care vor să se trateze în străinătate, faptul că transportul nu este decontat de către CAS și este suportat de către bolnavi.

La nivel național, CNAS a primit, în 2014, aproximativ 50.000 de formulare spre decontare de la statele membre UE, SEE și Confederația Elvețiană. La sfârșitul anului trecut, România înregistra către aceste spitale din străinătate, datorii de 188.314.535 euro. (Oana IOSUB-TOMA)

Autor:

Vlad Bălănescuhttp://www.zch.ro
Vlad Bălănescu este administratorul și redactorul șef al site-ului zch.ro. Este doctor în economie și se ocupă în principal de redactarea de materiale din acest domeniu dar și de analize de natură politică, educațională sau administrativă. De mai mult de șase ani scrie pentru site-urile www.mesagerulneamt.ro și www.zch.ro și săptămânalul Mesagerul de Neamț.

Ultima ora

A trecut la cele veșnice părintele Serafim Mihali, starețul Mănăstirii Bisericani

Astăzi, 16 iulie, părintele Serafim cel care de peste...

Polițiști nemțeni premiați de MAI – placheta de onoare a revenit celor care au descoperit peste 2,4 tone de canabis

Ministerul Afacerilor Interne a acordat distincții onorifice unor polițiști...

Procurorii DNA au descins în 30 de locații din 10 județe și Capitală

Un număr de 30 de percheziții au avut loc...

Accident mortal la Bicaz Chei – o femeie și-a pierdut viața

Tragedie astăzi, 16 iulie, la Bicaz Chei, unde o...