NEAMŢ: Ţigări confiscate cu tot cu maşină

tigari contrabanda 04În perioada 7-10 mai, poliţiştii de la Biroul de Ordine Publică Piatra Neamț şi Brigada Mobilă de Jandarmi Bacău au făcut mai multe acţiuni de combatere a infracţiunilor stradale, ocazie cu care, în ziua de 10 mai, au oprit în trafic un autoturism pe strada Dimitrie Leonida din Piatra-Neamţ. La volan se afla un tânăr de 27 de ani din oraş, iar în portbagaj mai multe genţi în care erau nu mai puţin de 586 de pachete de ţigări de provenienţă moldovenească şi ucraineană, fără marcaj, plus 7 litri de alcool rafinat.

„Au fost sesizați polițiștii de investigarea criminalității economice care au preluat cazul, fiind dispusă măsura confiscării mărfii și măsura indisponibilizării autoturismului”, a declarat subinspectorul Elena Bulgărea, purtătorul de cuvânt al Poliţiei Neamţ.

„Prejudiciul este estimat la suma de aproximativ 6.600 lei. Polițiștii continuă cercetările sub aspectul săvârșirii infracţiunilor de contrabandă, faptă prevăzută şi pedepsită de art. 270 din Legea 86/2006 şi deţinerea de peste 10.000 ţigarete în afara antrepozitului fiscal”.

În urma activităților desfășurate, în sistem integrat, au fost aplicate 138 de sancțiuni contravenționale, dintre care 70 la Legea liniştii şi ordinii publice, în valoare totală de 19.866 de lei. La raziile din cele 4 zile au participat 68 de polițiști,42 de jandarmi și 15 polițiști locali, care au verificat 99 de unități de alimentație publică, 53 de bancomate și 39 de stații PECO, au legitimat 261 de persoane, au controlat 44 de agenți de pază și au verificat 30 de autovehicule aflate în trafic. Printre alţii au fost amendaţi şi 23 de cerşetori, care „apelau la mila publicului”. (C. MIRCEA)

Autor:

Vlad Bălănescuhttp://www.zch.ro
Vlad Bălănescu este administratorul și redactorul șef al site-ului zch.ro. Este doctor în economie și se ocupă în principal de redactarea de materiale din acest domeniu dar și de analize de natură politică, educațională sau administrativă. De mai mult de șase ani scrie pentru site-urile www.mesagerulneamt.ro și www.zch.ro și săptămânalul Mesagerul de Neamț.

Ultima ora

Neamț Bicicliști și pietonii, în vizorul cadrelor de la Rutier. Au fost constate peste o sută de abateri

O acțiune pentru prevenirea și combaterea abaterilor comise de...

Atenționare cod galben de caniculă în Regiunea Nord-Est

Administrația Națională de Meteorologie a emis o atenționare cod...

Atenționare cod galben de caniculă în Regiunea Nord-Est

Administrația Națională de Meteorologie a emis o atenționare cod...

Trei federații sindicale din învățământ protestează joi la Palatul Parlamentului. Cer eliminarea măsurilor „anti-educație”

Trei dintre cele mai mari federații sindicale din educație – Federația Sindicatelor Libere din Învățământ (FSLI), Federația Sindicatelor din Educație „SPIRU HARET" și Federația Națională Sindicală „ALMA MATER" – organizează joi, 25 iunie 2026, un protest în fața Palatului Parlamentului, începând cu ora 11:00.