0:00

Medalii de bronz și mențiuni pentru elevii nemțeni la Pregătire Sportivă Teoretică, ZCH NEWS - sursa ta de informații
Gabriela Rusu

Cu două medalii de bronz și două mențiuni s-au întors elevii nemțeni de la faza finală a Olimpiadei Naționale de Pregătire Sportivă Teoretică (PST) desfășurată între 19 și 22 aprilie la Botoșani. Handbalista Gabriela Rusu, elevă în clasa a X-a la Liceul cu Program Sportiv Piatra Neamț, a cucerit medalia de bronz după ce a primit nota 9,30. Fotbalistul Radu Dumitru, elev în clasa a IX-a la același liceu, s-a situat tot pe locul al treilea, nota sa fiind 9,00. Cele două mențiuni au revenit sportivilor Teodor Todiresei (LPS Piatra Neamț, nota 8,95) și Alexandru Dumitru (LPS Roman, nota 8,10) .

Lotul a fost coordonat de profesoara Mărioara Cazacu de la LPS Piatra Neamț. ”Cu siguranță elevii noștri ar fi putut mai mult, dar a fost o competiție grea. Subiectele au avut un grad de dificultate mai mare fiind presărate cu mici chichițe care te mai induceau în eroare. Felicit elevii din toată inima și le doresc mult succes în continuare”, a spus profesoara Mărioara Cazacu. (Ana MOISE)