Maşină zdrobită de stâlp, şoferul mort

masina-in-stalpUn bărbat de 57 de ani din judeţul Prahova şi-a pierdut viaţa, sâmbătă seara (27 februarie) într-un accident rutier care s-a petrecut pe DN 2E, în interiorul comunei Voitinel, judeţul Suceava. Bărbatul se afla la volanul unui autoturism, iar într-o curbă ușoară la stânga a pierdut controlul asupra direcției de mers, maşina a părăsit partea carosabilă şi a lovit frontal un stâlp din beton de susținere a rețelei electrice. În urma impactului, a rezultat decesul conducătorului auto și rănirea gravă a pasagerului din autoturism, un bărbat de 49 de ani din comuna Voitinel.

În aceeaşi seară, un tânăr de 21 de ani din Salcea, care nu a păstrat o distanţă suficientă faţă de vehiculul ce-l preceda, a intrat pe contrasens pentru a evita tamponarea, dar s-a izbit frontal de un autoturism condus regulamentar de un bărbat de 57 de ani din municipiul Suceava.

În urma impactului, a rezultat vătămarea corporală a unei minore de 7 ani şi rănirea a două femei, una de 51 de ani și cealaltă de 55 de ani toate din municipiul Suceava, pasagere în autoturismul condus de bărbatul de 57 de ani”, se arată în comunicatul de presă al Poliţiei Suceava.

Tot sâmbătă seara, pe DN 17, în afara localităţii Pojorâta, un tânăr de 26 de ani din Suceava, a apăsat prea mult pedala de acceleraţie a autoturismului pe care-l conducea şi a pierdut controlul asupra direcţiei, din cauza carosabilului acoperit cu mâzgă. Maşina a pătruns pe contrasens, după care s-a izbit de un parapet metalic. Două fete, una de 9 şi cealaltă de 15 ani, pasagere în autoturism, au fost rănite.

(ZCH News)

 

 

 

Autor:

Vlad Bălănescuhttp://www.zch.ro
Vlad Bălănescu este administratorul și redactorul șef al site-ului zch.ro. Este doctor în economie și se ocupă în principal de redactarea de materiale din acest domeniu dar și de analize de natură politică, educațională sau administrativă. De mai mult de șase ani scrie pentru site-urile www.mesagerulneamt.ro și www.zch.ro și săptămânalul Mesagerul de Neamț.

Ultima ora

Botoșani Cal salvat după ce a căzut într-un beci adânc de peste doi metri

Un cal a fost salvat, în cursul dimineții de...

FOTO. Femeie cu traumatism la picior salvată de salvamontiști

Salvatorii montani din serviciul public al județului Bacău au...

Câte voturi primește guvernul Veștea de la parlamentarii din Neamț

Premierul Veștea pare că va avea dificultăți în a...