MAI avertizează că au apărut informații false privind intrarea României în război

Odată cu dezvoltarea programelor de inteligență artificială, mai ales a celor care produc video-uri și pot clona fișiere audio cu vocea unor persoane, a crescut cu distribuția de materiale false în mediul online.

Unele dintre aceste materiale sunt foarte îngrijorătoare, un astfel de exemplu fiind semnalat de Ministerul Afacerilor Interne (MAI) astăzi.MAI avertizează că au apărut informații false privind intrarea României în război

Semnalăm existența unei campanii de răspândire a unor informații false, prin care sunt prezentate ca fiind veritabile clipuri false, realizate cu ajutorul programelor de inteligență artificială, din care reiese că prim-ministrul Ilie Bolojan anunță intrarea României în război, începând cu luna septembrie 2025.

Aceste clipuri sunt false și fac parte dintr-o acțiune de manipulare intenționată a opiniei publice. Prim-ministrul României nu a susținut astfel de declarații, iar România nu intră în război”, menționează un comunicat postat de MAI pe pagina de Facebook.MAI avertizează că au apărut informații false privind intrarea României în război

Z.C.

Autor:

Vlad Bălănescuhttp://www.zch.ro
Vlad Bălănescu este administratorul și redactorul șef al site-ului zch.ro. Este doctor în economie și se ocupă în principal de redactarea de materiale din acest domeniu dar și de analize de natură politică, educațională sau administrativă. De mai mult de șase ani scrie pentru site-urile www.mesagerulneamt.ro și www.zch.ro și săptămânalul Mesagerul de Neamț.

Ultima ora