0:00

LIGA I: Victoria de la Braşov comentată de Ze Maria, ZCH NEWS - sursa ta de informații
Vlad ACHIM

Sub ochii acţionarului Angelo Massone, jucătorii Ceahlăului au profitat din plin de eliminarea braşoveanului Matei, cel care a provocat penalty-ul transformat de Achim, încă din minutul 9. Cu Achim în postură de căpitan, revenit în formă după accidentarea ce l-a ţinut departe de teren întreg turul de campionat, trupa lui Ze Maria pare să-şi fi găsit cadenţa. Se apără bine, închide spaţiile de pătrundere şi verticalizează acţiunile către poarta adversă. Aşa s-a întâmplat şi la golul doi, în minutul 71, când Popadiuc a finalizat ca la antrenament o acţiune simplă de contraatac, aducând victoria cu 2-0 în deplasare a pietrenilor. Ceahlăul a acumulat 22 de puncte, ocupă în continuare locul 16, dar distanţa până la locul 12, ce asigură menţinerea în prima ligă, s-a micşorat la 5 puncte. Liga I nu are pauză de sărbători. Se joacă la “foc automat”, iar Ceahlăul va întâlni în a douazi de Paşte, la Piatra Neamţ, pe Gaz Metan Mediaş, de la ora 18:00, în cadrul etapei a 26-a. “La fel ca şi alte formaţii FC Braşov s-a evidenţiat prin unitatea grupului. Echipa este recunoscută ca fiind una ce joacă bine pe teren propriu şi cu greu se pot obţine puncte la Braşov. Noi am avut puţin timp la dispoziţie să recuperăm băieţii, atât din punct de vedere fizic, cât şi din punct de vedere psihic, dar mă bucur că au dat totul pe teren şi au crezut în victorie. Trebuie să luptăm toţi pentru salvarea de la retrogradare, pentru că şanse sunt. Jucăm luni cu Gaz Metan Mediaş un alt meci pe care suntem obligaţi să-l câştigăm”, a declarat antrenorul Ze Maria după meciul de la Braşov. (Mihai STOIAN)

Articolul precedentNEAMŢ: Elevii de la LPS Piatra Neamţ l-au încântat pe Constantin Iacoban
Articolul următorBOTOŞANI: Copii invitaţi la Job Day Show