Echipa de handbal feminin de primă ligă CSM Roman a pierdut, cum era şi previzibil, şi partida din sala proprie cu echipa campioană, CSM Bucureşti. Meciul de miercuri, 24 octombrie, din cadrul etapei a şasea a Ligii Florilor, a revenit bucureştencelor cu scorul de 28-17 (14-13). Au marcat pentru romaşcance: Khavronina (7), Anamaria Simion (6), Polocoşer (3) şi Agrigoroaie (1). Anamaria Simion a ratat o lovitură de la 7 metri.

Alte rezultate din această rundă: SCM Râmnicu Vâlcea-CSM Galaţi 27-15 (13-9), Măgura Cisnădie-HC Zalău 24-24 (13-10), Gloria Bistriţa-Gloria Buzău 29-27 (15-14), CSM Slatina-SCM Craiova 19-23 (6-8), CSU Cluj-Napoca-Minaur Baia Mare 23-29 (10-12) şi Corona Braşov-Dunărea Brăila 27-23 (15-12).

CLASAMENT

1SCM RÂMNICU VÂLCEA660015411818
2CSM Bucureşti650115612215
3Măgura Cisnădie642014813414
4Corona Braşov641115613913
5SCM Craiova640216714312
6Minaur Baia Mare631215114910
7Gloria Buzău631213213410
8Gloria Bistriţa63031461439
9HC Zalău62221471438
10CSM Slatina62131251357
11CSM Galaţi61141221494
12Dunărea Brăila60151261601
13CSU Cluj-Napoca60061381630
14CSM Roman60061311670

Etapa următoare se derulează după următorul program: 27.10: CSM Bucureşti-Măgura Cisnădie (17:30, TVR1) şi Minaur Baia Mare-CSM Slatina; 28.10: Gloria Buzău-Corona Braşov, SCM Craiova-Gloria Bistriţa (11:00, TVR2), HC Zalău-CSU Cluj-Napoca, CSM Galaţi-CSM Roman şi Dunărea Brăila-SCM Râmnicu Vâlcea. (M. CONSTANTINESCU; FOTO: CSM Roman – captură TVR HD)