0:00

Jolidon Cluj – HCM Roman 24-23 (13-7), ZCH NEWS - sursa ta de informații

Au pierdut când conta mai mult

HCM Roman a disputat miercuri, penultimul meci din actuala ediţie a campionatului Ligii Naţionale feminine de handbal, cel cu Universitatea Jolidon Cluj, din etapa a cincea a fazei play-off, grupa locurilor 4-6. Profitând de forma mai slabă a nemțencelor din prima repriză, Universitatea Cluj a câştigat cu 24-23 (13-7) şi a ocupat, astfel, ultimul loc rămas liber echipelor din România în Cupele europene. Pe de altă parte, Universitatea Cluj a încheiat campionatul pe poziţia a patra, indiferent de rezultatul partidei dintre HCM Roman şi HC Zalău, care va avea loc sâmbătă, 31 mai, în ultima etapă. HCM Roman a pierdut un singur meci, din patru ale acestei ediţii a Ligii Naţionale, cu Universitatea Jolidon Cluj. Va încheia sezonul pe o poziţie sub cea a echipei din inima Ardealului, deşi la sfârşitul returului era a treia clasată, semn că mai are de muncit pentru a acoperi un sezon de anduranță, ce cuprinde meciuri cu miză în play-off și play-out.

Repriză dominată de gazde

Cu două variante de partea sa, egal, ori victorie, partida de la Cluj a început şi a continuat, în marea sa parte, într-o notă de dominare a echipei gazdă, care avea drept scop accederea pe tabloul cupelor europene. În minutul 5 s-a înregistrat pentru ultima oară un scor de egalitate: 2-2. Apoi, echipa gazdă a trecut în avantaj şi s-a distanţat. Elevele lui Florentin Pera n-au reușit s-o anihileze pe Senocico, cea care a făcut tot jocul gazdelor, iar terenul s-a înclinat, parcă, spre poarta romașcancelor. După 7-3 în minutul 16 şi 9-4 în minutul 19, HCM a reuşit să reducă diferenţa: 9-6 (minutul 21). Până la pauză, clujencele au mai înscris de patru ori, primind un singur gol, scor: 13-7. Cu șase goluri asigurate ca diferență, în partea a doua, Universitatea Cluj avea să iasă de la cabine motivată să nu piardă, iar Romanul, cu o viteză în plus.

Romanul a intrat în joc prea târziu

Stilul de abordare a partidei din finalul primei părţi a continuat şi după pauză, o perioadă destul de mare, pe fondul unui joc cu multe greşeli neforţate, plus aruncări de la 7 metri ratate, de ambele părţi. N-au greşit fetele din cele două porţi, Pîslaru şi Măzăreanu, care au dus un duel frumos, de la distanță. Cea mai mare diferenţă de scor, 17-10, s-a înregistrat în minutul 40. Încet, dar şi cu mai multă atenţie, romaşcanele au revenit la un joc mai apropiat de valoarea arătată pe parcursul campionatului. Schimbarea de atitudine și de stil s-a reflectat şi pe tabelă. În minutul 56 era 20-19, iar gazdele au tremurat serios pentru victorie. “Suspansul” s-a menţinut până la final, atunci când senocico a reușit o aruncare de pe picioare de la 9 metri, printre brațele apărătoarelor de la HCM Roman și a mărit avantajul gazdelor la două goluri, în ultimele 30 de secunde. Romanul, a mai înscris o dată, dar n-a mai fost timp pentru o recuperare în propria jumătate, iar partida s-a terminat cu antrenorul Florentin Pera intrat în teren, reproșându-le jucătoarelor larghețea marcajului la omul cu mingea, înainte de marcarea ultimului gol al Clujului. A câștigat Jolidon Cluj, pe merit, primul meci din actuala stagiune împotriva Romanului, poate, cel mai important pentru clujence, deoarece victoria le propulsează într-o cupă europeană, spre bucuria multelor scaune rămase libere în sala ”Horia Demian”, la un meci important al echipei locale. De partea celaltă, Romanul poate salva ultima impresie printr-o victorie împotriva Zalăului, lui Gheorghe Tadici, sâmbătă, pe teren propriu, pentru a termina campionatul pe locul 5.

Baia Mare, campioană – Constanța și Ploieștiul joacă barajul

Corona Braşov a învins cu 31-27 pe Dunărea Brăila şi a terminat actuala ediţie a Ligii Naţionale pe locul 2, în spatele campioanei HCM Baia Mare. Braşovul va participa în ediţia viitoare a Cupei EHF, acolo unde va mai merge şi echipa brăileană.

HCM Râmnicu Vîlcea, echipa care nu reuşise în sezonul regulat decât trei puncte, din trei rezultate de egalitate, practic nu bătuse pe nimeni, a reuşit să se salveze miraculos de la retrogradare. Echipa antrenată de Simona Gogîrlă a învins pe teren propriu cu 26-17 pe Neptun Constanţa, contracandidata la locul 10.

Neptun Constanţa şi CSM Ploieşti sunt echipele care vor susţine barajul pentru rămânerea în prima ligă, urmând să întâlnească echipele care au terminat pe locul doi în cele două serii din liga secundă: HCM Buzău şi HC Alba Sebeş.

Cristi SOROCEANU

U Cluj: Măzăreanu – Senocico (7 goluri), Tetean (6), Chintoan (6), Mihai (2), Vintilă (1), Paraschiv (1), Popa (1), Ivan, Cârjan. Antrenor: Horaţiu Paşca.

HCM Roman: Pîslaru, Vişan – Băbeanu (9), Crap (5), Agrigoroaei (3), Iuganu (3), Bokaric (2), Stoleru (1), Horobeţ, Amoagdei, Chitacu, Genkova, Pavăl. Antrenor: Florentin Pera.

Statistica la 7m: 7 aruncări / 5 goluri, respectiv 8 aruncări / 6 goluri
Eliminări: Horobeț, Chitacu