Jocurile de noroc i-au purtat… ghinion. A furat 25.000 de lei și-a fost prins în 7 zile!

Jocurile de noroc i-au purtat... ghinion. A furat 25.000 de lei și-a fost prins în 7 zile!Un hoț care a furat caseta de valori dintr-o sală de jocuri de noroc, în toiul nopții, a avut ghinionul să fie depistat, la volan, în trafic, la doar o săptămână mai târziu. În caseta furată era suma de aproximativ 25.000 de lei. Bărbatul a luat banii și-a aruncat caseta de valori.

Pentru furt calificat, acesta riscă o pedeapsă cu închisoare de la 1 la 5 ani, potrivit Codului Penal.

„Polițiștii din cadrul Serviciului de Investigații Criminale Iași și Secției nr. 2 Poliție Rurală Ciurea au identificat un bărbat de 45 de ani, din municipiul Iași, bănuit de comiterea infracțiunii de furt calificat.

Din cercetările efectuate a reieșit faptul că, în noaptea de 23 spre 24 ianuarie a.c., acesta ar fi pătruns într-o sală de jocuri, din comuna Ciurea, în afara programului de lucru și ar fi sustras o casetă de valori care ar fi conținut aproximativ 25.000 de lei, pe care ulterior ar fi golit-o și abandonat-o.

La data de 31 ianuarie a.c., bărbatul a fost depistat în trafic, pe raza municipiului Onești, fiind condus la cercetări.

De asemenea, la aceeași dată, au fost efectuate două percheziții domiciliare, în municipiul Iași, în urma cărora au fost ridicate mai multe mijloace materiale de probă.

În baza probatoriului administrat în cauză, la data de 31 ianuarie a.c., bărbatul bănuit de comiterea faptei a fost reținut de polițiști, pentru 24 de ore”, precizează inspector Ioana Bîlea de la IPJ Iași.

Activitățile au beneficiat de sprijinul Serviciului pentru Acțiuni Speciale Iași și Inspectoratului de Jandarmi Județean Iași.

Procurorii au prezentat cazul judecătorilor ieșeni care urmează să se pronunțe asupra arestului preventiv.

A.C.

Foto ilustrativă: arhivă

Autor:

Vlad Bălănescuhttp://www.zch.ro
Vlad Bălănescu este administratorul și redactorul șef al site-ului zch.ro. Este doctor în economie și se ocupă în principal de redactarea de materiale din acest domeniu dar și de analize de natură politică, educațională sau administrativă. De mai mult de șase ani scrie pentru site-urile www.mesagerulneamt.ro și www.zch.ro și săptămânalul Mesagerul de Neamț.

Ultima ora

FOTO. Neamț. Accident în comuna Ștefan cel Mare – o persoană a fost rănită

Un accident de circulație soldat cu rănirea unei persoane...

ANM: Moldova sub cod portocaliu de vânt puternic

Administrația Națională de Meteorologie (ANM) a actualizat prognoza și...

Botoșani. Bucătărie distrusă de foc – proprietarii au scăpat cu viață

Un puternic incendiu s-a produs în zorii zilei de...